Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Każdy może pojechać szkolnym autobusem
05-09-2019

Każdy może pojechać szkolnym autobusem

Data wydarzenia: 05-09-2019

Już od początku września autobusy PKS Złocieniec wożą uczniów i mieszkańców gminy Kalisz Pomorski w ramach publicznego transportu zbiorowego wykorzystując nowe autobusy. Wszystko za sprawą podpisanej trójstronnej umowy pomiędzy Starostą Drawskim Stanisławem Cybulą i Etatowym Członkiem Zarządu Waldemarem Włodarczykiem, Burmistrzem Kalisza Pomorskiego Januszem Garbaczem oraz Prezesem PKS-u Mirosławem Stołowskim. W myśl umowy przewozy szkolne są dostępne i otwarte dla wszystkich w ramach publicznego transportu zbiorowego.

W ramach podpisanej umowy uczniów nadal do szkół dowozi ten sam przewoźnik – Spółka PKS Złocieniec, jednak nastąpiły istotne zmiany w funkcjonowaniu publicznego transportu polegające na tym, że:   
- na potrzeby realizacji umowy jest wykorzystywany nowy tabor,  który spółka zakupiła w ramach realizowanego projektu z Kontraktu Samorządowego pt.  „Stworzenie zintegrowanego, niskoemisyjnego systemu publicznej komunikacji miejskiej na obszarze Strefy Centralnej” ,
- poprawił się komfort jazdy,
- podróże są bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla środowiska (mniejsza emisja dwutlenku węgla),
-  ułatwiony jest dostęp do transportu publicznego innych osób,
- umowa daje możliwość lepszego dopasowania transportu publicznego do potrzeb mieszkańców,  a więc szybszy dojazd do Kalisza Pom., czyli m.in. do ośrodka zdrowia, urzędu gminy, do    miejsca pracy,
- w ramach stworzonej sieci połączeń publicznego transportu drogowego istnieje możliwość przesiadki  do nowych autobusów jadących do innych gmin powiatu drawskiego,
- korzystając z komunikacji publicznej oszczędzamy często sporo pieniędzy, które mogłyby zostać wydane na benzynę lub naprawy samochodu.
 
Władze Powiatu Drawskiego od dłuższego czasu prowadzą działania mające na celu skoordynowanie publicznego transportu we wszystkich gminach. Dzięki współpracy Powiatu Drawskiego i Gminy Kalisz Pomorski oraz PKS Złocieniec w zakresie organizacji publicznego transportu zbiorowego wykonany został już pierwszy krok w tym kierunku. Dążymy do tego,  aby w przyszłości jak najbardziej zoptymalizować i dostosować transport publiczny do oczekiwań lokalnej społeczności poprzez m.in. wspólne opracowanie tras, rozkładów jazdy na liniach. Pozwoli to na efektywne wykorzystanie nowego taboru i istniejącego systemu transportu zbiorowego.
 
Do tej pory publiczny transport zbiorowy  działał tylko w oparciu o umowę zawartą pomiędzy Powiatem Drawskim a Spółką, umowa ta dotyczy przewozów powiatowych czyli łączącą co najmniej 2 gminy.
 Mamy nadzieję, że te kursy będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, co umożliwi mieszkańcom dojazd do lekarza, czy po prostu po zakupy.
 
 Tekst: Anna Hnatkowska, Inspektor w Wydziale Inwestycji  Powiatu
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona