Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Niespodzianki gościa kaliskiego Liceum i „Klepsydry”
11-09-2019

Niespodzianki gościa kaliskiego Liceum i „Klepsydry”

Data wydarzenia: 11-09-2019

W minionym tygodniu w Kaliszu Pomorskim gościł Hans Joachim Zuehlke, syn Horsta - ostatniego właściciela miejscowego majątku rycerskiego (Rittergut Kallies). Przyjechał tu wraz z żoną Kathrin by z inicjatywy Joanny Mączkowskiej, polonistki w kaliskim Liceum i opiekunki grupy teatralnej „Klepsydra”, spotkać się z młodzieżą oraz odwiedzić po raz kolejny rodzinne strony.

Jak się okazało, przywiózł z sobą także niemałe niespodzianki. Pierwszą było przekazanie tysiąca euro, ofiarowanych przez anonimową mieszkankę dawnego Kalisza Pomorskiego, na sfinansowanie publikacji z okazji nadchodzącego Jubileuszu 10-lecia „Klepsydry”. Jak podkreślił H. J. Zuehlke, znane także za granicą spektakle teatralne kaliskich licealistów, których scenariusze pisane przez Bogumiła Kurylczyka nawiązują do historycznych wydarzeń oraz starych legend - przywracają wiedzę o dokonaniach obu mieszkających na Pomorzu narodów: Niemców i Polaków.
Po uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego, H. J. Zuehlke wraz z małżonką i opiekujący się nimi Przyjaciel Liceum Bogumił Kurylczyk, spotkali się w izbie muzealnej z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim. Tam niespodziewanie ofiarowano dyrektorowi niezwykły eksponat – oryginalny obrus z kaliskiego Pałacu z wyhaftowanymi inicjałami AZ, oznaczającymi Annę Zuehlke, babcię Hansa Joachima. Ta cenna, rodzinna pamiątka ma także wielką wartość historyczną jako materialne świadectwo przeszłości miasta. W kolejnym dniu goście ofiarowali do izby muzealnej jeszcze drugi eksponat: tym razem pięknie tkany pas lnianego materiału służący ongiś do zawijania bielizny po jej wymaglowaniu. Na jego brzegach rozmieszczono wizerunki magla, a także inicjały ES (siostry Anny Zuehlke – Elizabeth Schultz).
W miniony czwartek (5 września) Joanna Mączkowska zorganizowała, zaplanowane jeszcze przed wakacjami, spotkanie licealistów z H. J. Zuehlke, który w szkolnej auli nie tylko opowiedział uczniom o swoim dzieciństwie w kaliskim Pałacu, ale i pokazywał celowo przywiezione rodzinne pamiątki. W tym złotą obrączkę ślubną swojej babci z połowy XIX w. oraz dużą kolekcję srebrnych sztućców z wyrytymi inicjałami właścicieli. W trakcie spotkania w auli jako tłumacz bardzo pomogła Kamila Kulik - nauczycielka języka niemieckiego w kaliskim Liceum, a przy nagłośnieniu nauczyciel informatyki Adam Stąporek. 
W czasie kolejnego spotkania z dyrektorem Maciejem Rydzewskim doszło do następnej niespodzianki. Mianowicie Bogumił Kurylczyk zaproponował, by jedną z pięknych, srebrnych łyżek pozostawić w izbie muzealnej jako czasowy depozyt. I tak też się stało, gdyż jej właściciel wyraził na to zgodę. 
W podziękowaniu za te wszystkie niespodzianki oraz wykład przyjęty przez młodzież z dużym zainteresowaniem H. J. Zuehlke otrzymał nie tylko kwiaty, ale także zaproszenie na jubileusz „Klepsydry”, który odbędzie się w połowie marca 2020 roku. Jednocześnie dyrektor Maciej Rydzewski wręczył mu pisemne podziękowanie dla anonimowej ofiarodawczyni za jej szlachetny gest.
Odjeżdżając, goście stwierdzili, iż niezwykła życzliwość z jaką się spotkali jest bardzo budująca. Ponadto wręcz zachwycił ich poziom wiedzy młodzieży licealnej o dziejach miasta oraz zadziwiły pieczołowicie gromadzone w izbie muzealnej przedwojenne pamiątki.
          
 
                                                  Tekst: Joanna Mączkowska, nauczycielka ZSP w Kaliszu Pomorskim                                                                                                                                                                
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona