Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Dożynki Powiatowe 2019
16-09-2019

Dożynki Powiatowe 2019

Data wydarzenia: 16-09-2019

W dniu 14 września br. w Lasku Arkońskim w Wierzchowie odbyło się XVII Powiatowe Święto Plonów. Organizatorem tegorocznych dożynek był Powiat Drawski przy współpracy z Gminą Wierzchowo. Gospodarzami byli Starosta Drawski Stanisław Cybula i Wójt Wierzchowa Jan Szewczyk.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiona w Lasku Arkońskim przez J. E. Ks. Bpa Pawła Cieślika, podczas której poświęcono wieńce dożynkowe, plony oraz chleb.
Po mszy Starosta Drawski dziękując rolnikom za tegoroczne plony podkreślił, że pomimo wyjątkowo ciężkiej tegorocznej sytuacji pogodowej, wszystkim rolnikom należy się podziękowanie oraz szacunek za trud, jaki wkładają w swoją pracę, a dożynki są tego wyrazem. Wkrótce potem nastąpił obrzęd dożynkowy „Misterium Chleba”. Na ręce Starosty Drawskiego i Wójta Wierzchowa bochen chleba, wypieczony z tegorocznych zbóż przekazali Starosta i Starościna dożynek – Łukasz Szpura i Magdalena Mikulec.
W trakcie Powiatowego Święta Plonów rozstrzygnięto konkurs na „Najładniejsze i Najaktywniejsze Sołectwo Powiatu Drawskiego”. W tegorocznej edycji zwyciężyło sołectwo Biały Zdrój (gm. Kalisz Pomorski), które za zajęcie I miejsca otrzymało bon pieniężny o wartości 4000 zł. II miejsce zajęło sołectwo Sośnica (gm. Wierzchowo), które otrzymało bon wartości 3000 zł, natomiast III miejsce i bon o wartości 2000 zł otrzymało sołectwo Machliny (gm. Czaplinek). Komisja konkursowa postanowiła przyznać 5 wyróżnień i bony o wartości 1000 zł dla sołectw: Bolegorzyn (gm. Złocieniec), Sienica (gm. Kalisz Pomorski), Warniłęg (gm. Złocieniec), Świerczyna (gm. Wierzchowo) i Łabędzie (gm. Drawsko Pom.).
Podczas uroczystości Starosta wraz z Wójtem przystąpili do podsumowania corocznej już tradycji – konkursu na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”.
I miejsce przyznano sołectwu Pomierzyn z Gminy Kalisz Pomorski, które otrzymało bon pieniężny o wartości 2000 zł. Wyróżnienia i bony o wartości 500 zł otrzymały sołectwa: Łabędzie (gm. Drawsko Pomorskie), Stare Worowo (gm. Złocieniec), Żabin (gm. Wierzchowo) i Broczyno (gm. Czaplinek). Rozstrzygnięto też konkurs na „Najładniejsze Stoisko Promocyjne”. Zwycięzcą zostało sołectwo Chlebowo z gminy Złocieniec, które otrzymało bon pieniężny o wartości 2000 zł. Wyróżnione zostały Gmina Wierzchowo, Gmina Kalisz Pomorski, z Gminy Drawsko Pomorskie sołectwo Zarańsko oraz z Gminy Czaplinek sołectwo Łąka, które otrzymały bony w wysokości 500 zł. Nagrody zostały jak co roku ufundowane przez Starostę Drawskiego. Laureaci otrzymali także nagrody od Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej, które wręczał Bronisław Broniszewski, Przedstawiciel Rady Powiatowej Powiatu Drawskiego ZIR.
W programie artystycznym wystąpiły lokalne zespoły ludowe – kapela „Diabaz" z Drawska Pomorskiego, „Mielęczanki” z Mielenka Drawskiego z gościnnym udziałem wiceburmistrza Drawska Pomorskiego Ireneusza Kabata, „My Emeryci" z Kalisza Pomorskiego, „Małolaty" ze Świerczyny, „Darskowiacy” z Darskowa oraz „Jarzębiny" z Broczyna.
Na scenie zaprezentowali się jeszcze artyści ze Lwowa „Galicja Folk Band”, z muzyką biesiadną wystąpił „Teatr Hals” z Gdyni, a całość zwieńczył cygański zespół „Bogdan Trojanek i Terne Roma”. Na koniec dla najbardziej wytrwałych uczestników dożynek zespół „Grucha Band” z Czaplinka zaprosił do zabawy tanecznej.
W tegorocznym święcie uczestniczyli m.in. Senator Rzeczpospolitej Polskiej Grażyna Sztark, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Marek Hok, Wicewojewoda Zachodniopomorski Marek Subocz, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Janusz Gromek, radny sejmiku województwa zachodniopomorskiego Henryk Carewicz, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji Czesław Hoc Przewodnicząca Rady Powiatu Drawskiego Urszula Ptak Wicestarosta Mariusz Nagórski, Etatowy Członek Zarządu Waldemar Włodarczyk, Sekretarz Powiatu Katarzyna Getka, Burmistrzowie, Przewodniczący Rad Miejskich i Gminnych, radni miejscy i gminni oraz sołtysi.
Starosta Drawski Stanisław Cybula składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w organizację tegorocznego Święta Plonów. 

 

 Tekst: Mariusz Kiezik – referent w Wydziale Rozwoju i Promocji Powiatu

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona