Święto kaliskiego zespołu szkół
23-09-2019

Święto kaliskiego zespołu szkół

Data wydarzenia: 23-09-2019

W piątkowe popołudnie 20 września 2019 r. na dziedzińcu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim miały miejsce uroczystości związane ze świętem szkoły.

W obchodach wzięła udział cała szkolna społeczność – uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi i licznie zgromadzeni zaproszeni goście. Uczestnicy minutą ciszy upamiętnili ofiary tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 r. w USA, do których nawiązuje imię szkoły. Prawie 180 uczniów sześciu klas pierwszych złożyło uroczyste ślubowanie i otrzymało symboliczne tarcze, stając się tym samym pełnoprawnymi uczniami ZSP w Kaliszu Pomorskim. Grupa kilkudziesięciu uczniów z klas drugich i trzecich oraz absolwentów odebrała certyfikaty językowe Cambridge English.
Na święto kaliskiego Liceum i Technikum oprócz szkolnej społeczności przybyli przedstawiciele władz samorządowych, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, wojska, służb mundurowych, wyższych uczelni i instytucji oraz osoby od lat współpracujące ze szkołą.
Uczestników święta, a szczególnie uczniów klas pierwszych z wychowawcami i licznie przybyłymi rodzicami powitał dyrektor szkoły Maciej Rydzewski. Podziękował za pomoc i wsparcie Staroście Drawskiemu Stanisławowi Cybuli, Zarządowi i Radzie Powiatu Drawskiego. Podkreślił też znaczenie współpracy z Burmistrzem Kalisza Pomorskiego Januszem Garbaczem i Radą Miasta, wojskiem, policją, uczelniami wyższymi oraz wieloma instytucjami i osobami, bez których kształcenie młodzieży na wysokim poziomie, rozwój pasji i zainteresowań uczniów nie byłby możliwy. Wskazał na wyjątkowe znaczenie nauczycieli w edukacji i ich zaangażowanie wykraczające często poza ramy określone podstawą programową. Zwrócił się do pierwszoklasistów, gratulując im dostania się do szkoły, życząc sukcesów nie tylko w nauce, ale też w rozwoju osobistym, w myśl motta szkoły – „Twoja szkoła, twoja przyszłość”. Do życzeń dołączyli Paweł Kulbacki Przewodniczący Rady Miejskiej wKaliszu Pomorskimorazstarszy wizytator Mariola Śmich, która przekazała młodzieży i nauczycielom gratulacje od Zachodniopomorskiego Wicekuratora Oświaty Bogusława Ogorzałka.
Następnie rozpoczęła się ceremonia ślubowania uczniów klas pierwszych, po której symboliczne szkolne tarcze w obecności wychowawców wręczyli im zaproszeni goście. Wiązankę piosenek zaśpiewały uczennice z grupy teatralnej „Klepsydra”. Profesor doktor habilitowany Zbigniew Pietrzykowski wręczył nagrodę specjalną Rektora Akademii Morskiej w Szczecnie Hubertowi Maćkowiakowi, uczniowi klasy patronackiej uczelni, który osiągnął najlepszy wynik rekrutacyjny.

Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kalisz Pomorskim