Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Spotkanie z archeologią
30-09-2019

Spotkanie z archeologią

Data wydarzenia: 30-09-2019

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Wł. Andersa w Złocieńcu w dniu 25 września 2019 r. wizytowali stanowisko archeologiczne „Kamienne Kręgi” w Pławnie.

Wrzesień to koniec sezonu archeologicznego w Pławnie, gdzie kilka lat temu odkryte zostały kamienne kręgi, pozostałość po Gotach mieszkających tu na początku naszej ery, przez ok. 2 stulecia. Uczniowie, najpierw na terenie ośrodka Stare Kaleńsko, spotkali się z archeologiem Andrzejem Kasprzakiem, pracownikiem Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie, który prowadzi badania nad znaleziskiem. Archeolog opowiedział uczniom krótką historię Gotów, wskazał gdzie jeszcze na Pomorzu znaleźć można ich ślady. Okazało się, że stanowisko w Pławnie należy do nielicznych (sześciu) odkrytych stanowisk. Pod wieloma względami jest ono unikatowe. Składają się na nie 3 kręgi kamienne oraz 3 kurhany, czyli groby. Jeden, już przebadany, krył w sobie dwa pochówki ciałopalne.
Uczniowie dowiedzieli się także na czym polega praca archeologa. Po prezentacji wszyscy udali się na teren stanowiska, gdzie zobaczyli aktualny stan badań. Cele wycieczki, którymi było poznanie pracy archeologów oraz poszerzanie wiedzy o historii lokalnej, zostały osiągnięte.

Tekst: Ewa Kilian, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie

 

 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona