Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

 „Transport na życzenie” w Strefie Centralnej
08-10-2019

„Transport na życzenie” w Strefie Centralnej

Data wydarzenia: 08-10-2019

7 października 2019 r. w Szczecinie nastąpiło uroczyste podpisanie deklaracji współpracy na rzecz realizacji pilotażu projektu „Transportu na życzenie”.

Listy intencyjne podpisano pomiędzy Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego reprezentowanym przez Marszałka Olgierda Geblewicza wspólnie z Członkiem Zarządu Stanisławem Wziątkiem a Powiatem Drawskim reprezentowanym przez Starostę Stanisława Cybulę i Etatowego Członka Zarządu Waldemara Włodarczyka, Powiatem Łobeskim reprezentowanym przez Starostę Renatę Kulik, Powiatem Świdwińskim reprezentowanym przez Starostę Mirosława Majkę wspólnie z Wicestarostą, Zdzisławem Pawelcem oraz Gminami: Wierzchowo reprezentowaną przez Wójta Jana Szewczyka, Węgorzyno reprezentowaną przez Zastępcę Burmistrza Mirosława Przysiwka, Sławoborze reprezentowaną przez Wójta Marcina Książka.
 
Podpisane Listy intencyjne dotyczą 3 obszarów na terenie Strefy Centralnej Województwa Zachodniopomorskiego tz. powiatu drawskiego, łobeskiego i świdwińskiego. Są kolejnym etapem planowanej zupełnie nowej oferty komunikacyjnej, która wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom wielu pasażerów, polegającej na wprowadzeniu tzw. transportu na życzenie,jako uzupełnienie oferty publicznego transportu zbiorowego.  Pozwoli to  stworzyć spójny system komunikacji publicznej.
 
Planuje się 3 lokalizacje do wprowadzenia „transportu na życzenie” w Strefie Centralnej tj. Wierzchowo w powiecie drawskim, Węgorzyno w powiecie łobeskim oraz Sławoborze w powiecie świdwińskim.
 
„Transport na życzenie” ma działać w ten sposób, że pasażerowie zamawiają u dyspozytora kurs na wybrany przystanek i o wybranej godzinie. Ta innowacyjna forma wsparcia regularnej komunikacji publicznej pozwoli większej liczbie mieszkańców powiatu drawskiego, łobeskiego i świdwińskiego, szczególnie osobom starszym, uzyskać dostęp do transportu publicznego. Z ciekawością czekamy na wdrożenie takiego transportu.
 
Już wcześniej informowaliśmy o realizowanym projekcie zgłoszonym przez Województwo Zachodniopomorskie realizowanego przez Komisję Europejską oraz Bank Światowy przy współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju ( http://www.powiatdrawski.pl/polityka-prywatnosci/aktualnosci/eksperci-banku-swiatowego-pomoga-usprawnic-transport-publiczny-w-powiatach-drawskim-lobeskim-i-swidwinskim.html). W ramach projektu Bank Światowy przeprowadził prace analityczne i koordynował działania mające na celu lepsze rozpoznanie potrzeb mieszkańców w zakresie publicznego transportu zbiorowego, stworzenia nowoczesnego narzędzia do budowania lokalnych systemów transportowych. Wypracowano wstępną koncepcję projektu oraz zinwentaryzowano przystanki w strefie centralnej.
Do pobrania: Raport
 
Tekst: Anna Hnatkowska, Inspektor w Wydziale Inwestycji Powiatu
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona