Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Reisen machen klug - podróże kształcą!
14-10-2019

Reisen machen klug - podróże kształcą!

Data wydarzenia: 14-10-2019

O autentyczności tego przysłowia przekonali się uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim, którzy w dniach od 7 do 10 października 2019 r. pod opieką nauczycielek języka niemieckiego Mirosławy Kacperskiej i Kamili Kulik uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Czech i Austrii. Praga i Wiedeń były głównymi celami podróżujących, jednak wcześniej zwiedzili również inne miejsca o europejskiej, a nawet światowej sławie.

Pierwsze dwa dni młodzież z opiekunami spędziła zwiedzając ciekawe miejsca w Kotlinie Kłodzkiej i w Czechach. Zwiedzili m.in. zamkiw Bolkowie i wKsiążu oraz kompleks Osówka tajemnicze, historyczne Podziemne Miasto. W Kudowie Zdroju odpoczywali w parku zdrojowym. Pokonali trasę Skalnego Miasta Adrspach w Czechach.
 
Trzeciego dnia dotarli doWiednia, który urzekł ich architekturą, historią i dziedzictwem kulturowym. Zobaczyli dom Hundertwassera, pomnik Marii Teresy stojący między budynkami Muzeum Sztuk Pięknych i Muzeum Przyrodniczego, Kohlmarkt, operę, ratusz, parlament, ulicę Graben, jedną z najelegantszych ulic Wiednia – Kärtnerstrasse, Plac i późnogotycką Katedrę św. Stefana oraz Belweder. Poznali też Wiedeń od strony kulinarnej, próbując słynny Tort Sachera i kawę po wiedeńsku. Spacerowali po ogrodach pałacu Schönbrunn,letniej rezydencji Habsburgów wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
Czwartego dnia poznawali urokliwączeskąPragę. Zwiedzili kompleks pałacowo – parkowy Hradczany z monumentalną Katedrą św. Wita, Pałacem Prezydenta, Zamkiem Królewskim i skarbcem. Przespacerowali się „Małą Straną” - dzielnicą położoną na zboczach zamkowego wzgórza, do średniowiecznego Mostu Karola. Labiryntem uliczek Starego Miasta przeszli na Rynek Staromiejski, gdzie znajduje się pomnik Jana Husa. W Pradze poznawali czeską kuchnię – knedliki z gulaszem i kapustą zasmażaną.
 
Wrażeń nie było końca. W drodze powrotnej uczniowie zobaczyli panoramę Drezna w pięknej nocnej scenerii. Wycieczkę można podsumować przysłowiem: „Einmal sehen ist besser als hundertmal hören” czyli „Raz zobaczyć jest lepiej niż sto razy usłyszeć”!
 
 
                            Tekst: Kamila Kulik, Mirosława Kacperska – nauczycielki ZSP Kalisz Pomorski
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona