Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Wędrowali przez historię śladami kaliskich pocztówek
21-10-2019

Wędrowali przez historię śladami kaliskich pocztówek

Data wydarzenia: 21-10-2019

W słoneczny czwartek 17 października 2019 r. młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz uczniowie Szkół Podstawowych z Kalisza Pomorskiego i Pomierzyna wzięli udział w trzeciej edycji historycznej gry miejskiej.

Tym razem uczestnicy wędrowali „Śladami kaliskich pocztówek”.
Grę dla młodszych koleżanek i kolegów przygotowali uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim pod kierunkiem dyrektora Macieja Rydzewskiego, przy współpracy z pasjonatami historii – obecnym podczas rywalizacji Wiesławem Piotrowskim i Bogumiłem Kurylczykiem, w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „JesteśmyRazem”.  Do zmagań z historią zgłosiło się dziesięć trzyosobowych drużyn z klas siódmych i ósmych – osiem ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskimoraz dwie ze Szkoły Podstawowej z Pomierzyna pod opieką nauczycielek historii i wiedzy o społeczeństwie Małgorzaty Potocznej Galery i Jolanty Długiej – Kłos. Łącznie historię Kalisza Pomorskiego w niekonwencjonalny sposób poznawało prawie 60 uczniów.
Gra miejska polega na przejściu wyznaczonej trasy, na której czekają na uczestników organizatorzy z zadaniami do wykonania. Pozwala na kontakt z historią w atrakcyjny sposób. Uczniowie rywalizując poznawali ciekawe miejsca związane z historią Kalisza Pomorskiego, przedmioty, opowieści i ludzi. Na wykonanie wszystkich zadań mieli dwie godziny. Po drodze otrzymali instrukcje i pytania od postaci, których szukali w mieście, kierując się wskazówkami zawartymi w opisie trasy. W poszukiwaniach pomagały im stare kaliskie pocztówki. Na trasie gry spotkali m.in. szlifierza charakterów, mieszkanki kaliskiego pałacu, kelnerki i kucharza, ekspedientki, sędziego, księdza z ministrantem, szewca, nauczyciela z uczniami, a nawet ratowników na plaży.
W wykonywaniu zadań pomogły im informacje zawarte w przewodniku znajdującym się na portalu historycznym „My – Kalisz Pomorski – okolice – świat”, prowadzonym przez nauczycielkę kaliskiego liceum Joannę Mączkowską i uczniów we współpracy z Bogumiłem Kurylczykiem oraz wiadomości zdobyte od napotkanych na trasie gry osób – mieszkańców miasta i w Internecie.
Po zaciętej rywalizacji i dobrej zabawie trwającej ponad dwie godziny na dziedzińcu ZSP w Kaliszu Pomorskim zostały ogłoszone wyniki gry. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna w składzie Anna Prec, Wiktor Rulewicz, Sandra Drzewiecka, drugie Bartosz Górski, Gracjan Kozłowski, Zuzanna Paruch, a podium zamknęli Błażej Jochański, Szymon Popiołek i Maciej Najs. Wszyscy ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim. Nagrody zwycięskim drużynom i upominki pozostałym uczestnikom gry wręczył Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, Przyjaciel Szkoły Wiesław Piotrowski i dyrektor Maciej Rydzewski.
Nieocenionej pomocy w przygotowaniu gry udzielili młodzieży Wiesław Piotrowski oraz Bogumił Kurylczyk. Organizatorzy składają podziękowania za przygotowanie uczniów i pomoc w przeprowadzeniu gry Małgorzacie Potocznej Galerze i Jolancie Długiej – Kłos oraz MGOK – Bibliotece Publicznej w Kaliszu Pomorskim za udostępnienie pomieszczeń kaliskiego Pałacu i historycznych strojów, a także uczennicy z Koła Fotograficznego „Pozytyw” i jego opiekunowi Pawłowi Łuczko za przygotowanie dokumentacji fotograficznej gry.
Organizatorzy składają podziękowania za ufundowanie nagród Prezesowi i Zarządowi Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim oraz za wsparcie finansowe Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego.

Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona