Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Spotkanie kultur
22-10-2019

Spotkanie kultur

Data wydarzenia: 22-10-2019

W piątek, 18 października 2019 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbył się z organizowany przez Fundację Blisko Serca – Chrześcijańską Służbę Charytatywną dwugodzinny trening dla uczniów klasy drugiej dwujęzycznej, zorganizowany we współpracy z nauczycielką języka angielskiego Magdaleną Łojek.

Osoby, pracujące na co dzień z młodzieżą z pięciu krajów (Polski, Ukrainy, Jordanii, Słowenii oraz Gruzji), przedstawiły jak wykorzystywać mity i legendy, by uczyć tolerancji dla wielokulturowości. Przekazy mitów i legend z różnych krajów odbywały się metodą tzw. "escape roomu" oraz gier planszowych i warsztatów.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwa pomieszczenia - „escape roomy”. Pierwszy z nich skrywał tajemnice trzech legend – polskiej legendy o kwiecie paproci, gruzińskiej legendy o powstaniu miasta Tbilisi i jordańskiej historii o Abo Rejel Maslwkha, przerażającym mężczyźnie o krwawiącej nodze. Drugi opowiadał o nieszczęśliwej miłości litewskiego księcia Lubarta i pięknej ukraińskiej dziewczyny Oksany. Uczniowie liceum podjęli wyzwanie, wydostali się z pokojów wykorzystując logiczne myślenie, dzięki czemu mogli przystąpić do rozwiązywania kolejnych zagadek.
Międzynarodowa grupa przeprowadziła z młodzieżą krótkie warsztaty uczące tolerancji dla ludzi innych kultur oraz przedstawiła stworzone podczas treningu gry planszowe.
,,Spotkanie kultur” było ciekawym doświadczeniem, nie tylko dla uczniów ZSP w Kaliszu Pomorskim, ale również dla wolontariuszy z Jordanii, którzy mieli okazję zobaczyć jak wygląda polska szkoła.
Była to ciekawa, przeprowadzona w nowatorski sposób, pouczająca i dająca do myślenia lekcja tolerancji.

 

Tekst: Magdalena Łojek, nauczycielka z ZSP w Kaliszu Pomorskim

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona