Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Ćwiczenia powiatowe „BRYZA 19”
28-10-2019

Ćwiczenia powiatowe „BRYZA 19”

Data wydarzenia: 28-10-2019

W dniu 26 października 2019 roku na terenie Gminy Czaplinek przeprowadzone zostały ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej i ogniw zarządzania kryzysowego z terenu powiatu drawskiego pod kryptonimem „BRYZA 19”. W realizację ćwiczeń zaangażowane zostały również znaczne siły Policji i Żandarmerii Wojskowej.

Głównym rejonem ćwiczeń było nieużytkowane lotnisko wojskowe w Trzcińcu oraz okolice miejscowości Broczyno.
Scenariusz ćwiczeń obejmował realizację zadań z zakresu usuwania skutków anomalii pogodowych, wypadków komunikacyjnych, ratownictwa na wodzie oraz udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.
W ramach ćwiczeń strażacy musieli utorować dostęp do uwięzionych w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym około 40 osób usuwając zalegające na odcinku około 2 kilometrów drzewa, które zostały powalone na skutek silnych wiatrów. Po dotarciu do uwięzionych osób strażacy napotkali na kolejne wyzwanie. Z budynku internatu zerwany został dach, co wymagało przeprowadzenia ewakuacji osób znajdujących się w ośrodku w rejon bezpieczny oraz zabezpieczenia plandekami zerwanego dachu.
W ramach ćwiczeń strażacy usuwali również skutki zdarzeń w komunikacji drogowej. W ramach przygotowanych epizodów doszło do dachowania samochodu osobowego gdzie poszkodowane zostały 2 osoby. W innym rejonie lotniska doszło do upadku drzew na przejeżdżający samochód osobowy w wyniku, czego poszkodowane zostały 3 osoby. Kolejnym epizodem był wypadek skutera, który najechał na powalone drzewo.
Strażacy podejmowali również działania w związku z wpłynięciem zgłoszenia o przewróconej żaglówce na J. Broczyno. Tutaj przez kilka godzin prowadzone były poszukiwania zaginionych osób, które wpadły do wody.
W okolicach miejscowości Broczyno doszło również do przewrócenia się drzewa na spacerowiczów.  Tutaj poszkodowane zostały 2 osoby, a strażacy musieli wydobyć je spod powalonego drzewa.
Nie obyło się również bez uszkodzeń linii energetycznych w wyniku, czego należało zapewnić zasilanie w energię elektryczną dla pobliskiej fermy świń.
W wyniku anomalii pogodowych doszło także do pożaru zabudowań gospodarczych w wyniku, czego spaleniu i oparzeniom uległ inwentarz żywy.
Kulminacyjnym momentem ćwiczeń było awaryjne lądowanie niewielkiego samolotu turystycznego na pokładzie, którego znajdowały się 23 osoby. Samolot podczas podchodzenia do lądowania został zdmuchnięty przez silny wiatr ze ścieżki podejścia w wyniku, czego rozbił się poza płytą lotniska.
W związku z wystąpieniem sytuacji kryzysowej w ramach ćwiczeń powołany został sztab akcji w skład, którego weszli przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej, Policji, ogniw zarządzania kryzysowego oraz władz samorządowych. Organ ten stawić czoła musiał przygotowanym zadaniom reagując na rozwój sytuacji. W ramach ćwiczeń ogniwa zarządzania kryzysowego zapewnić musiały posiłki dla ratowników, zorganizować autokary i noclegi dla ewakuowanych osób, zabezpieczyć wymaganą ilość agregatów prądotwórczych, dostęp do wody pitnej, ustalić tłumacza języka obcego czy też zorganizować wsparcie duchowe dla osób wyznania prawosławnego.
Podczas podsumowania ćwiczeń Starosta Drawski Pan Stanisław Cybula podziękował za zaangażowanie i profesjonalne podejście do ćwiczeń, które z jednej strony odnosiły się do czerwcowych anomalii na terenie Gminy Złocieniec z drugiej zaś przygotowywały służby ratownicze do reagowania na inne sytuacje kryzysowe.
W trakcie zbiórki Starosta Drawski Pan Stanisław Cybula wręczył podziękowania dla jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu drawskiego oraz na rzecz jednostek szczególnie zasłużonych podczas usuwania skutków czerwcowych anomalii przekazał zestawy specjalistycznych rękawic, umożliwiających bezpieczną i skuteczną realizację zadań z zakresu ratownictwa technicznego.
Specjalne podziękowania zostały złożone również na ręce strażaków, którzy podczas usuwania skutków czerwcowych anomalii pogodowych wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem i determinacją w ratowaniu zagrożonego życia i zdrowia ludzkiego oraz mienia.
Z rąk Starosty Drawskiego wyróżnienia otrzymali:
  • dh Bogusław Pawłowicz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzchowie,
  • dh Paweł Nowak z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czaplinku,
  • dh Piotr Mokrzycki z Ochotniczej Straży Pożarnej w Złocieńcu,
  • dh Damian Cybula z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowym Worowie,
  • dh Tomasz Dębowski z Ochotniczej Straży Pożarnej w Broczynie,
  • plut. Daniel Bałdyga z Wojskowej Straży Pożarnej w Złocieńcu,
  • dh Józef Słapczyński z Wojskowej Straży Pożarnej w Olesznie.
W swoim wystąpieniu mł. bryg. Paweł Dymecki Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim podkreślił i podziękował za zaangażowanie członkom Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Czaplinka i Złocieńca oraz Stowarzyszenia ŻAREK, którzy po raz kolejny wykazali się szczególnym zaangażowaniem podczas pozoracji wszystkich epizodów realizowanych w ramach ćwiczeń.
W ćwiczeniach pod kryptonimem BRYZA 19 łącznie udział wzięło 29 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, Wojskowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych; wytypowane siły Policji i Żandarmerii Wojskowej; pracownicy ogniw zarzadzania kryzysowego na poziomie poszczególnych gmin i poziomie powiatu drawskiego oraz młodzież ze stowarzyszenia Żarek i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Czaplinku. Łącznie w ćwiczeniach udział wzięło około 170 osób.
Dodatkowo w ćwiczeniach uczestniczyli funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Połczynie Zdroju oraz Dowódcy Jednostek Ratowniczo - Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej z Wałcza, Świdwina, Szczecinka, Stargardu oraz Łobza.
 
Tekst: Jacek Żychliński, Naczelnik Wydziału Zarządzania  Kryzysowego
Fot: Joanna Lauersdorf, Inspektor w Kancelarii Starosty
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona