Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Sprawdzian umiejętności grup medycznych
11-12-2019

Sprawdzian umiejętności grup medycznych

Data wydarzenia: 11-12-2019

W czwartek 5 grudnia 2019 r. młodzież szkoląca się w grupach medycznych z powiatu drawskiego sprawdziła swoją wiedzę i umiejętności rywalizując w III Powiatowej Olimpiadzie Pierwszej Pomocy pod patronatem Starosty Drawskiego oraz I Szkolnej Olimpiadzie Dwójek Ratowniczych organizowanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim.

 
III Powiatowa Olimpiada Pierwszej Pomocy została zorganizowana w ramach realizacji zadania publicznego powiatu drawskiego „Bezpieczny powiat drawski. Nauka i doskonalenie umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej przez członków grupy medycznej Medical Team ZSP Kalisz Pomorski oraz prowadzenie szkoleń w placówkach oświatowych”.                
Olimpiady składały się z trzech modułów: testu wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, sprawdzianu praktycznego z wykonywania RKO na elektronicznym fantomie oraz scenek symulacyjnych z udzielania pomocy poszkodowanym.
Scenki symulacyjne pozwoliły młodzieży zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w praktyce, sprawdzić się w działaniu, doskonalić współpracę w zespole. „Młodzi ratownicy” mieli za zadanie m.in. pomóc poszkodowanym po amputacji nogi i ręki, podtopionym, poszkodowanym po zatruciu grzybami, zatruciu spalinami, poszkodowanym po próbie samobójczej, po napadzie drgawkowym, z wbitym ostrym przedmiotem, po wypadku komunikacyjnym, panikującej matce z nieoddychającym niemowlęciem itp. Zadania były trudne i bardzo realistyczne.
Wszyscy startujący bardzo dobrze poradzili sobie z teorią i działaniem praktycznym w zainscenizowanych scenkach. Komisja sędziowska składająca się z ratowników medycznych i strażaków z Wojskowej Straży Pożarnej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim jednogłośnie stwierdziła, że poziom wiedzy i umiejętności wszystkich zawodników był bardzo wysoki.
Rywalizacja była bardzo zacięta. O kolejności miejsc zdecydowała niewielka różnica punktów. W klasyfikacji generalnej Olimpiady Pierwszej Pomocy pierwsze miejsce zdobyła drużyna ZSP Kalisz Pomorski, drugie ZSP Drawsko Pomorskie (II grupa), trzecie ZSP Drawsko Pomorskie (I grupa), a czwarte miejsce ZSP ze Złocieńca. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 ze Złocieńca, drugie miejsce Szkoła Podstawowa z Kalisza Pomorskiego, trzecie miejsce Szkoła Podstawowa z Wierzchowa, a czwarte miejsce Szkoła Podstawowa nr 3 ze Złocieńca.
I Szkolna Olimpiada Dwójek Ratowniczych zorganizowana została w ramach realizacji zadania publicznego „Rozwój rowerowego ochotniczego pogotowia ratunkowego w Kaliszu Pomorskim poprzez doskonalenie umiejętności z zakresu pierwszej pomocy oraz zwiększenie kompetencji dzieci i młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w gminie Kalisz Pomorski”. W olimpiadzie dwójek ratowniczych startowało siedem zespołów. Ostatecznie pierwszemiejsce zajęły Rozalia Hildebrand i Jolanta Małysz, drugie miejsce Nikola Pietkiewicz i Natalia Syroka, a trzecie miejsce Zuzanna Bürger i Kinga Czyrkun.
Uczestnicy Olimpiad zostali uhonorowani przez zaproszonych gości Starostę Drawskiego Stanisława Cybulę, Burmistrza Kalisza Pomorskiego Janusza Grabacza, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim Pawła Kulbackiego oraz Dyrektora ZSP w Kaliszu Pomorskim Macieja Rydzewskiego pucharami, dyplomami i nagrodami. Organizatorami zawodów była Grupa Medical Team z ZSP w Kaliszu Pomorskim pod opieką instruktora pierwszej pomocy, nauczycielki wychowania fizycznego Renaty Pietroń oraz kierownika internatu Jadwigi Czernigi.
Społeczność szkolna dziękuje Staroście Drawskiemu, Zarządowi Powiatu Drawskiego i Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego za dofinansowanie projektów edukacyjnych związanych z pierwszą pomocą przedmedyczną, realizowanych przez działające przy ZSP w Kaliszu Pomorskim Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.  Wierzymy, że zdobyta przez młodzież wiedza i umiejętności przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców Kalisza Pomorskiego i powiatu drawskiego.
 

                                Tekst: Renata Pietroń, nauczycielka ZSP w Kaliszu Pomorskim

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona