Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Z „Paczką dla Bohatera” u kombatantów
20-12-2019

Z „Paczką dla Bohatera” u kombatantów

Data wydarzenia: 20-12-2019

Już od kilku lat w przedświątecznym okresie młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odwiedza kombatantów mieszkających na terenie gminy.

Tak było również w czwartek 19 grudnia 2019 r. Kadeci z klasy wojskowej Katarzyna Strychalska, Konrad Nowak i Antoni Nowak pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego  pojechali do pana Wiktorowa Wasiłkowskiego z Suchowa oraz pana Edwarda Jaskulskiego z Sienicy. Kombatantów wraz z młodzieżą odwiedził także Radny Powiatu Drawskiego Marcin Krężel, koordynator IX Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera.
Kadeci wraz z dyrektorem szkoły i radnym złożyli seniorom oraz ich bliskim serdeczne życzenia, wręczyli świąteczne stroiki oraz słodkie podarunki, które ufundowała Piekarnia Halina Bulwa i Alicja Czapek z Kalisza Pomorskiego. Dzięki współpracy szkoły z Marcinem Krężelem kaliscy kombatanci zostali włączeni do IX Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera, w ramach której otrzymali paczki na święta.
Odwiedziny u kombatantów już na stałe wpisały się w kalendarz pracy szkoły. Spotkania są ważne zarówno dla seniorów, którzy często ze łzami w oczach opowiadają młodzieży swoje historie i cieszą się z odwiedzin, jak i dla uczniów, ponieważ uczą młodych ludzi empatii i wrażliwości na drugiego człowieka, a także ukazują im świat, który do tej pory nie był im znany. Uczą optymizmu i wiary, pomimo codziennego trudu, kłopotów ze zdrowiem oraz zmagań z codziennością – kombatanci pozostają pełni pogody ducha i optymizmu. Opowieści z czasów wojny i pierwszych powojennych lat są doskonałą lekcją historii. Wzbudzają refleksję nad tym, że nie zawsze doceniamy czas i miejsce, w którym przyszło nam żyć. Spotkania są też okazją, aby chociaż w niewielkim zakresie pomóc kombatantom w ich codziennym życiu.
Dziękujemy Marcinowi Krężelowi za współpracę i możliwości włączenia naszych kombatantów do IX Bożonarodzeniowej Paczki dla Bohatera, a Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Januszowi Garbaczowi i Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim za pomoc w organizacji dojazdu do Suchowa i Siennicy. 
 

Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pomorskim

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona