Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Grudniowy koncert Dystractora
20-12-2019

Grudniowy koncert Dystractora

Data wydarzenia: 20-12-2019

W przedświąteczny poniedziałek 16 grudnia 2019 r. na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim odbył się koncert szkolnego zespołu muzycznego Dystraktor, prowadzonego przez nauczyciela historii i pasjonata muzyki Konrada Chwastka.

Koncert był podsumowaniem zajęć muzycznych prowadzonych z młodzieżą w ramach projektu realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” – „Kalisz Pomorski w Polsce i Europie - dawniej i dziś”, dofinasowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.
Dystraktor wystąpił w nowej odsłonie personalnej, ponieważ specyfika szkolnego zespołu muzycznego polega na tym, że jego skład ulega zmianom związanym z naturalnym rytmem pracy szkoły, jedni uczniowie kończąc szkołę opuszczają zespół, a inni nowo przybyli go zasilają. Efekt fuzji debiutujących w zespole nowych muzyków z wcześniejszymi wykonawcami okazał się nadzwyczaj udany. Spotkały się osobowości nieprzeciętne, pełne radości, energii i młodzieńczego zapału. To wszystko zaowocowało zmianą repertuaru na bardziej współczesny, mocno energetyczny, który w interpretacji uczniów niekiedy brzmiał nawet lepiej niż pierwowzór.
Nowe brzmienie Dystraktora zaskoczyło świeżością i mocą. Na scenie występowało jednocześnie ośmiu, a nawet dziewięciu wykonawców, z których każdy okazał się być istnym wulkanem energii. Gitary Amandy Guby, Anety Myślińskiej i Kacpra Sukiennika były soczyste, bas Konrada Chwastka pulsujący, perkusja Agaty Plecety precyzyjna, klawisze Doriana Dybnera budowały doskonałe tło i tworzyły dzięki brzmieniom imitującym organy Hammonda niepowtarzalny klimat muzyki lat 70-tych. Trzy wokalistki obdarzone zupełnie innym, z pozoru nie do pogodzenia głosem: Zosia Burzyńska ciemnym gospelowym altem, Nikola Pietkiewicz energetycznym i radosnym rockowym mezzosopranem, Daria Milczach delikatnym i dźwięcznym sopranem, świetnie współpracowały tworząc zgrane trio. I na koniec jakby z zupełnie innej bajki Hania Bruzi i jej skrzypce. Instrument ewidentnie kojarzony z muzyką klasyczną w ręku Hani okazał się świetnym dopełnieniem tradycyjnego rockowego instrumentarium.
Nikt nie mógł przejść obojętnie obok tak dynamicznej i pełnej energii muzyki. Na koncert przybyła duża grupa uczniów, rodzice wykonawców i nauczyciele. Poniedziałkowy koncert był dla wielu obecnych wydarzeniem niezwykłym, muzyczną ucztą, którą będą pamiętali jeszcze przez długi czas. Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski życzył młodym artystom po zakończeniu koncertu, by dalej rozwijali swoje pasje i by ich kolejne występy były co najmniej tak udane jak ten poniedziałkowy.
Za pomoc w przygotowaniu koncertu, wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego i oświetlenia młodzi wykonawcy dziękują dyrektorowi kaliskiego Ośrodka Kultury Małgorzacie Dziadek, za realizację dźwięku Adamowi Stąporkowi, za wparcie finansowe Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Januszowi Garbaczowi.  
 

 Tekst: Konrad Chwastek, nauczyciel ZSP w Kaliszu Pomorskim

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona