Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Ewenement w skali województwa
28-01-2020

Ewenement w skali województwa

Data wydarzenia: 28-01-2020

W roku szkolnym 2019/2020 w drawskim Liceum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych zostały utworzone klasy o wyjątkowym na skalę województwa profilu ratowniczo - medycznym.

W ramach zajęć lekcyjnych prowadzonych przez ratownika medycznego Grzegorza Ziemeckiego uczniowie uczą się nie tylko anatomii i fizjologii człowieka, ale przede wszystkim jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej.
W czasie trzech (dla absolwentów gimnazjów) i czterech (dla absolwentów szkoły podstawowej) lat nauki, umiejętności uczniów będą systematycznie wzrastały i ukończą oni szkołę średnią wraz z uzyskaniem tytułu Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, a także zdobędą ciekawe możliwości rozwoju zawodowego, jak na przykład zdobycie uprawnień ratownika wodnego, odbycie szkolenia pod okiem TOPR podczas wyjazdu w góry, czy ratownictwa lodowego. Aby nauka mogła odbywać się jak najbardziej efektywnie, obie klasy ratownicze zostały objęte patronatem przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie oraz przez drawski szpital. I właśnie w ramach patronatu uczniowie otrzymali drobny sprzęt medyczny.  Pomimo, że jest to drobny sprzęt, jest on nieodzowny w nauce podstawowych umiejętności ratowniczych, których wykonanie może uratować komuś zdrowie lub życie.
Pan Krzysztof Radziusz, ratownik medyczny, obdarował każdego ucznia tzw. „niezbędnikiem ratowniczym”. Jest to niewielka pomarańczowa saszetka przypinana do paska, a w niej znajdują się między innymi nożyczki ratownicze, rękawiczki, gaziki do dezynfekcji, koc termiczny, gaza, bandaż oraz profesjonalna maseczka do sztucznego oddychania. Pan Radziusz udostępnia także na potrzeby nauki bardzo profesjonalne i zaawansowane fantomy do nauki resuscytacji wyposażone w komputerową analizę prowadzonych czynności w czasie rzeczywistym, które z pewnością pomogą uczniom dojść do perfekcji w zdobywaniu nowych umiejętności.
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie przekazała dwa duże plecaki ratownicze na sprzęt, torbę opatrunkową, maski do sztucznego oddychania, rurki do udrażniania dróg oddechowych, czerwone koszulki dla każdego ucznia, a także wiele innego drobnego sprzętu.
Drawski szpital przekazał natomiast środki do dezynfekcji, wiele opakowań rękawiczek, bandaży, bandaży elastycznych, opatrunków, plastrów, glukometr z nakłuwaczami, chusty trójkątne, codofix, wiaderka na odpady medyczne.
Alina Szymukowicz z WSPR, Arleta Kukulska Stańkowska z drawskiego szpitala oraz Wicestarosta Mariusz Nagórski przekazali sprzęt na ręce uczniów i dyrektor Iwony Kucharskiej podczas uroczystego spotkania, które odbyło się 22 stycznia 2020 r. w liceum przy ul Złocienieckiej.
Oczywiście nawet najlepszy sprzęt staje się bezużyteczny bez osoby, która potrafi go dobrze wykorzystać, więc przed młodzieżą jeszcze dużo pracy i trudu, by stać się ratownikami, lekarzami, pielęgniarkami.
 

Tekst: Grzegorz Ziemecki, ratownik medyczny

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona