Niepełnosprawni wśród nas - konferencja
11-02-2020

Niepełnosprawni wśród nas - konferencja

Data wydarzenia: 11-02-2020

5 lutego 2020 roku w sali narad Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim, odbyła się konferencja „Powiat Drawski otwarty dla osób niepełnosprawnych - wsparcie osób w rehabilitacji zawodowej i społecznej - 2020”.

Licznie przybyli zaproszeni wysłuchali prelekcji przygotowanych przez pracowników Oddziału Zachodniopomorskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na temat:

• „Optymalizacja kosztów zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością” - Prelegent Mirosława Gejza;
  • „Zmiany w Programie Wyrównywania Różnic Między Regionami III";
  • „Likwidacja barier w częściach wspólnych budynków wielorodzinnych - wsparcie PFRON i Banku BGK”  Prelegent: Alicja Domagała;
  • Program "Stabilne Zatrudnienie" - korzyści dla urzędu i osób z niepełnosprawnością -Prelegent Inga Mikee.

Po spotkaniu pojawiło się sporo pytań, o sposoby realizacji w/w tematów.
Współpraca ze Szczecińskim Oddziałem PFRON realizowana jest w naszych placówkach na wysokim poziomie. Warto wspomnieć rozpoczęte działania Powiatowego Dziennego Domu Samopomocy Ośrodka Rehabilitacyjno-Kulturalnego w Drawsku Pomorskim, polegające na pozyskaniu nowego busa z dofinansowaniem  PFRON w kwocie 90 tysięcy złotych, czy też likwidację barier architektonicznych w postaci instalacji wind  na terenie powiatu drawskiego. Dużym zainteresowaniem cieszy się program „Stabilne Zatrudnienie”, czyli możliwość zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez szkoły, urzędy i instytucje administracji państwowej i samorządowej. Dotacja do takiego miejsca pracy, wynosi niemal 40 tys. złotych.

Prezentacje przedstawione na konferencji do pobrania:

1. Prezentacja FD

Tekst: Jolanta Banaszek, Naczelnik Wydziału Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych,
          Romana Kowalewicz Główny specjalista ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i z przedsiębiorcami