Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

    Pamiętali o 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski
17-02-2020

Pamiętali o 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski

Data wydarzenia: 17-02-2020

W środę 12 lutego 2020 r. jak co roku uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wzięli aktywny udział w obchodach 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski.

Poczet sztandarowy oraz delegacja z zastępcą dyrektora szkoły uczestniczyli w części oficjalnej obchodów pod pomnikiem poświęconym pionierom ziemi kaliskiej. Licealiści wygłosili referat historyczny oraz uświetnili uroczystość w kaliskim Pałacu muzyką i piosenkami. Kierownik internatu, jak co roku złożyła wizytę kombatantom.
Obchody 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski rozpoczęły się uroczystym apelem pod pomnikiem poświęconym pionierom ziemi kaliskiej, w którym brał udział poczet sztandarowy i delegacja ZSP w Kaliszu Pomorskim, która wraz z pozostałymi uczestnikami uroczystości złożyła kwiaty pod pomnikiem.
W południe w Pałacu w Kaliszu Pomorskim uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim wygłosili prelekcję pt. „Pamięć o prawdzie”, której autorem jest Bogumił Kurylczyk. Program, przygotowany przez Joannę Mączkowską, polonistkę z kaliskiego Liceum, zaprezentowali uczennica liceum Hanna Bruzi oraz Hubert Przybylski i Łukasz Ziółkowski z technikum informatycznego. Uczniowie przedstawili wspomnienia niemieckich mieszkańców miasta z ich ucieczki przed Armią Czerwoną w lutym 1945 r. Zaprezentowano również dwa filmy dokumentalne, w których tragiczny luty 1945 r. wspominała pani Ingeborg Wittchow i pan Hans Joachim Zühlke. Filmy zrealizowali Joanna Mączkowska i Bogumił Kurylczyk. Na zakończenie spotkania w Pałacu Hanna Bruzi zagrała na skrzypcach, a Wiktoria Spieler zaśpiewała dwie piosenki.
Po części artystycznej wręczono nagrody i wyróżnienia laureatom Gminnego Konkursu Plastyczno-Fotograficznego pt. „Kalisz Pomorski w oczach mieszkańców”. Następnie w Galerii Pałacowej zaprezentowano wystawę „Kalisz Pomorski w XX i XXI wieku”. Na wystawie zobaczyć można m.in.: powiększone reprodukcje kaliskich pocztówek z I połowy XX wieku pochodzących z bibliotecznych zbiorów, przedmioty codziennego użytku dawnych mieszkańców miasta.
Jak co roku Kierownik Internatu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim Jadwiga Czerniga oraz Sekretarz Szkoły Małgorzata Dybner odwiedziły kombatantów mieszkających na terenie gminy. Pojechały do pana Wiktorowa Wasiłkowskiego z Suchowa oraz pana Edwarda Jaskulskiego z Sienicy, którym wręczyły kwiaty i upominki oraz przekazały życzenia od młodzieży, władz miasta i mieszkańców Kalisza Pomorskiego.
Na koniec obchodów 75. rocznicy zakończenia walk o Kalisz Pomorski został zaprezentowany w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim koncert pt. ”Jesteśmy Polką i Polakiem”.

 

Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZSP w Kaliszu Pom.

 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona