Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Kaliscy terytorialsi złożyli przysięgę
28-02-2020

Kaliscy terytorialsi złożyli przysięgę

Data wydarzenia: 28-02-2020

W niedzielę 23 lutego 2020 r. na terenie koszar 14. Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej w szczecińskich Podjuchach odbyła się uroczystość złożenia przysięgi wojskowej przez ochotników, którzy zgłosili się do formacji terytorialsów.

Wśród nich znalazło się ośmioro kandydatów na żołnierzy z kaliskiego liceum – siedmioro uczniów z klas mundurowych, wojskowej i policyjnej na czele z nauczycielem historii i wos Konradem Chwastkiem.
Na poligonie w Wędrzynie odbyli szkolenie podstawowe. Uczyli się m.in. wojskowej taktyki, udzielania pomocy przedmedycznej, musztry oraz trenowali na strzelnicy w jednostce wojskowej w Podjuchach.
Na przysiędze ZSP w Kaliszu Pomorskim reprezentowali nauczyciele klas mundurowych – mjr rez. Andrzej Kowalewski i Krzysztof Wójciak, którzy przekazali życzenia żołnierzom oraz ich rodzinom od dyrektora szkoły.
„Przysięga wojskowa to najważniejszy moment w życiu każdego żołnierza, który pamięta się do końca życia” – powiedział dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Kaliciak. Jak dodał, „wstępując w szeregi Wojska Polskiego postanowiliście zmienić swoje życie, rozpoczynacie w nim nowy rozdział, ale również nowy rozdział w historii Wojska Polskiego”.
Podczas uroczystości odczytano również list, który do żołnierzy skierował Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Dziękujemy uczniom i nauczycielowi ZSP w Kaliszu Pomorskim za trud włożony w szkolenie i przygotowanie do przysięgi. Stanowi piękny przykład postaw patriotycznych i zaangażowania w obronę Ojczyzny uczniów i nauczyciela szkoły.
W maju odbędzie się kolejne szesnastodniowe szkolenie WOT. Nie zabraknie na nim kolejnych ochotników z kaliskiego liceum.
 
Tekst: Andrzej Kowalewski, nauczyciel w ZSP w Kaliszu Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona