Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

ERASMUS+ ,,PUBLICITY AND NUTRITION” - GRECJA
04-03-2020

ERASMUS+ ,,PUBLICITY AND NUTRITION” - GRECJA

Data wydarzenia: 04-03-2020

Grecka szkoła w Agrii zorganizowała tygodniową wymianę młodzieży w ramach realizacji projektu Erasmus + „Publicity and Nutrition”.

Było to pierwsze spotkanie współpracujących ze sobą szkół z Łotwy, Turcji, Grecji i Polski.  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku reprezentowało pięcioro uczniów: Wiktoria Eret, Idalia Sochacka, Jakub Harańczyk, Wojciech Latos i Maciej Wierzbicki wraz z opiekunami.
Pierwsze dni pobytu poświęcone były stolicy Grecji. Grupa z Czaplinka spacerując ulicami Aten, wspinając się na wzgórze Likavitos, zachwyciła się niezwykłym widokiem panoramy miasta. Młodzież zwiedziła Świątynię Zeusa Olimpijskiego, a następnie po przechadzce parkiem Zappeion obejrzała ceremonię zmiany warty przed grobem nieznanego żołnierza na placu Syntagma (siedziba parlamentu). Kolejnym punktem na mapie dla turystów z Czaplinka był Akropol. Zachwyt wszystkich wzbudziły architektoniczne arcydzieła: świątynia Ateny Nike, Propyleje, Erechtejon i najbardziej podziwiany przez wszystkich - Partenon. Ukoronowaniem spaceru na Akropol była możliwość obserwowania panoramy Aten, teatru Dionizosa, Odeon Herodesa Attyka, Agory oraz zdobytego wcześniej wzgórza Likavitos. Spacer urokliwymi uliczkami Plaki i gwarnymi zaułkami Monastiraki dopełnił intensywne poznawanie Aten.
Program pobytu szkół partnerskich w Grecji był niezwykle atrakcyjny. Gospodarze zorganizowali minikonferencję, której tematem przewodnim była reklama, proces jej tworzenia, etyka jako element kluczowy w przekazie treści reklamowanej oraz dostosowywanie jej do współczesnego odbiorcy. Uczniowie i nauczyciele zapoznali się z systemem edukacyjnym w Grecji i historią okolic Agrii. Wzięli udział w zabawach integracyjnych połączonych z nauką tradycyjnego tańca greckiego. Nauczyciele przeprowadzili zajęcia artystyczne, debatę oksfordzką dotyczącą etyki w reklamie oraz dyskusję na temat przykładowych reklam z krajów partnerskich.
Podczas pobytu nie zabrakło spotkań z inspirującymi ludźmi w ciekawych miejscach. W Środowiskowym Centrum Edukacyjnym w miejscowości Makrinitsa odbył się wykład na temat ziołolecznictwa, a wizyta w wytwórni napojów gazowanych EPSA w Agrii, była podróżą przez stulecie jej działalności. Ogromne wrażenie na uczestnikach wywarła wizyta w Werginie, pierwszej stolicy Macedonii. Tam zwiedzili nekropolię, w której znajduje się grobowiec Filipa II i Aleksandra IV, czyli ojca i syna Aleksandra Wielkiego. Żywa lekcja historii pozostanie na długo w pamięci uczniów i nauczycieli.
Greccy gospodarze zaoferowali swoim gościom mnóstwo atrakcji. Wzbogacili ich wiedzę o informacje z historii, kultury, zapoznali ze swoją okolicą, pokazali niezwykle urokliwe miejscowości na zboczach gór Pilion. Pokazali życie współczesnej greckiej rodziny od kulis - uczniowie przez cały okres pobytu mieszkali w domach swoich greckich kolegów. Dzięki temu zwiększyli swoje kompetencje językowe, nawiązali nowe znajomości, otworzyli się na obyczajową i kulturową różnorodność. A wszystko odbywało się w atmosferze serdeczności i przyjaźni. Przełamywanie barier i własnych ograniczeń oraz doświadczanie i uczenie się otwartości jest największą wartością tego spotkania.

 

Tekst: Celestyna Tomkowska, pedagog w ZSP w Czaplinku

 

 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona