Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Historyczne drogi 1945 - stacja Czaplinek 03.03.
05-03-2020

Historyczne drogi 1945 - stacja Czaplinek 03.03.

Data wydarzenia: 05-03-2020

Wspólna inicjatywa władz Powiatu Drawskiego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku, Czaplineckiego Ośrodka Kultury i Instytutu Pamięci Narodowej miała na celu budowanie i konstytuowanie pamięci o historii i kulturze narodowej.

Podczas Uroczystości, w sposób symboliczny oddano hołd Bohaterom - Żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, którzynie zgodzili się na zniewolenie polityczne, militarne i gospodarcze kraju. Nie można przecież przejść obojętnie obok młodej 17-latki, sanitariuszki „Inki”, która po torturach w więzieniu, nie zdradzając swoich kolegów i dowódcy, została zamordowana. Nie sposób być obojętnym na słowa, które przed śmiercią mówiła: „mogło zginąć tak wielu, lepiej że ja jedna umrę. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba."
Uroczystość „Historyczne drogi 1945. Stacja Czaplinek” rozpoczęła się koncertem  „Oskarżeni o wierność” Pana Andrzeja Kołakowskiego. Następnie młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku zaprezentowała montaż słowno-muzyczny „Postąpili, jak należy...Wyklęci-Niezłomni. Pamięć i tożsamość”. Po części artystycznej można było obejrzeć wystawę przygotowaną przez Pana Marcina Krężla ,,Różne drogi do wolności” oraz wystawę IPN-u ,,Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956”. Dodatkową atrakcją był pokaz broni Klubu Strzeleckiego LOK Kaliber 22. O godzinie 12.00 na Cmentarzu Komunalnym w Czaplinku odbyła się modlitwa oraz apel poległych w 75.rocznicę powrotu Polskości na Pomorze.  Po powrocie z Uroczystości na cmentarzu młodzież miała jeszcze okazję porozmawiać z Panem Marcinem Krężlem oraz wysłuchać wykładu księdza Jacka Brakowskiego – Proboszcza Parafii pw.Św.Trójcy w Czaplinku.
Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie, zapomnij o mnie” - słowa Wysockiego z Mickiewiczowskich Dziadów przypominają, że pamięć jest fundamentem tożsamości i kultury narodowej. Tyle bowiem w nas polskości, ile pamięci o losach ojczyzny i jej bohaterów; tyle odwagi, męstwa i dumy, ile niezgody na kłamstwo dziejowe.
Uroczystość HISTORYCZNE DROGI 1945. STACJA CZAPLINEK stała się symbolem międzypokoleniowej deklaracji, że „postąpiliśmy, jak należy”.
W Uroczystości udział wzięli:
 • Wicestarosta Drawski – Pan Mariusz Nagórski,
 • Sekretarz Powiatu -  Pani Katarzyna Getka,
 • Członek Zarządu Powiatu Drawskiego - Pan Zbigniew Dudor,
 • Radna Powiatowa - Pani Genowefa Polak,
 • Radny Powiatowy – Pan Marcin Krężel,
 • Burmistrz Czaplinka - Pan Marcin Naruszewicz,
 • Komendant Straży Miejskiej w Czaplinku -Pan Krzysztof Leśniowski,
 • Radny Rady Miejskiej w Czaplinku – Pan Wiesław Mierzejewski,
 • Przewodnicząca Rady Rodziców ZSP w Czaplinku -Pani Renata Kozak,
 • Sekretarz Rady Rodziców -Pan Marian Jerzy Rutowicz,
 • Dyrektor Zespołu Szkół w Świerczynie - Pani Mariola Buczkowska-Słomka,
 • Proboszcz Parafii Św.Trójcyw Czaplinku - Ksiądz Jacek Brakowski,
 • uczniowie oraz nauczyciele szkół podstawowych w Nowym Worowie i w Czaplinku,
 • grono pedagogiczne, emeryci, młodzież ZSP w Czaplinku.

Tekst: Małgorzata Głodek, Dyrektor ZSP w Czaplinku

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona