Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych
05-03-2020

Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

Data wydarzenia: 05-03-2020

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim godnie uczcili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W niedzielę 1 marca 2020 r. wzięli udział w uroczystościach na kaliskim cmentarzu, a w poniedziałek w apelu upamiętniającym bohaterów podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej oraz biegu ku chwale Wyklętych.
W niedzielę kaliscy licealiści wraz z dyrektorem szkoły Maciejem Rydzewskim i majorem rez. Andrzejem Kowalewskim wzięli udział w uroczystości odsłonięcia pomnika „Pamięci Żołnierzy Wyklętych” oraz medalionu z wizerunkiem majora Kazimierza Przybysławskiego ps. „Młot” – kaliskiego „Żołnierza Wyklętego”. Podczas obchodów obecni byli m.in. Burmistrz Janusz Garbacz, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kulbacki, Poseł na Sejm RP Michał JachPrzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Ireneusz Rogowski – radny Sejmiku Wojewódzkiego, harcerze z Pomierzyna, mieszkańcy Kalisza Pomorskiego. Gościem specjalnym była Hanna Przybysławska-Gołdyn, bratanica Kazimierza Przybysławskiego. Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Józefa Piłsudskiego ze Złocieńca, a imprezę prowadziła uczennica ZSP w Kaliszu Pomorskim Weronika Kurlej. Szkoła wystawiła poczet sztandarowy. Dyrektor z Posłem Michałem Jachem odsłonił pomnik „Żołnierzy Wyklętych”. Przedstawił też chlubne karty z życia kaliskiego Niezłomnego, przy którego grobie wartę pełnili licealiści z klasy wojskowej. Złożono kwiaty i znicze przez pomnikiem oraz na grobie Kazimierza Przybysławskiego. Uroczystość była również okazją do spotkania uczniów klas wojskowych z Posłem Michałem Jachem.
Następnego dnia „Żołnierzy Wyklętych” uczcili podczas apelu uczniowie ZSP w Kaliszu Pomorskim oraz uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych w Kaliszu Pomorskim i Pomierzynie. Dyrektor Maciej Rydzewski przypomniał uczniom tragiczne losy żołnierzy, którzy do końca walczyli o wolna Polskę. Wśród nich był również Kazimierz Przybysławski ps. "Młot" kawaler orderu Virtuti Militari, który przez ponad dziesięć lat był nauczycielem i zastępcą dyrektora kaliskich szkół. W dalszej części apelu nauczyciel historii Konrad Chwastek wykonał patriotyczne utwory „Obława” i „Podziemna Armia Powraca”, wprowadzając młodzież i nauczycieli w atmosferę święta Wyklętych. Po apelu kilkudziesięciu uczniów wzięło udział w biegu ku chwale „Żołnierzy Wyklętych”, zorganizowanym przez nauczyciela przysposobienia policyjnego Krzysztofa Wójciaka. Uczniowie z klasy policyjnej przygotowali w holu szkoły wystawę na temat polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” były dla młodzieży lekcją patriotyzmu. Nie zapominając o bohaterach, którzy walczyli z komunizmem o suwerenną Polskę pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze.
Dziękujemy Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Januszowi Garbaczowiza życzliwość, współpracę i włączenie młodzieży licealnej do uroczystości na kaliskim cmentarzu. Dziękujemy również Wicestaroście Mariuszowi Nagórskiemu za przekazanie białoczerwonych opasek oraz ufundowanie koszulek i nagród dla uczestników biegu ku chwale „Żołnierzy Wyklętych”.

 

Tekst: Maciej Rydzewski – Dyrektor ZSP w Kaliszu Pom.

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona