Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Wirtualna wycieczka z Jarosławem Leszczełowskim
24-04-2020

Wirtualna wycieczka z Jarosławem Leszczełowskim

Data wydarzenia: 24-04-2020

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Pojezierzu Drawskim, pełną opowieści o zdarzeniach, ciekawostkach historycznych, zabytkach i regionalnych legendach!

Wyprawę rozpoczniemy w stolicy powiatu – Drawsku Pomorskim. W tym najstarszym w całym regionie mieście znajduję się kościół, który jest perłą architektury gotyckiej. 12 kilometrów na zachód położony jest Złocieniec, miasteczko o średniowiecznych korzeniach, zwane niegdyś „miastem dobrego sukna”, ze względu na sukcesy miejscowego tkactwa, a później przemysłu włókienniczego. Nieopodal tego miasta zwiedzimy rokokowe zabytki niewielkiego Darskowa oraz tajemniczy, monumentalny i mroczny Ordensburg nad Krosinem – nazistowski ośrodek szkoleniowy, który dziś jest obiektem wyjątkowym w skali europejskiej.
Następnie przekroczymy dawną granicę między Margrabstwem a Rzeczpospolitą Obojga Narodów, żeby odwiedzić barokowy pałac w Siemczynie i zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi dawnego rodu Golczów. Wirtualną podróż zakończymy w dawnym starostwie drahimskim. Odwiedzimy czaplinecki kościółek o unikatowym barokowym wystroju i zapoznamy się ze staropolską twierdzą graniczną w Drahimiu, wysłuchując opowieści o słynnym zatargu drahimskim i mennicy fałszującej średniowieczne monety...
 
Wycieczka będzie prowadzona na żywo przez Jarosława Leszczełowskiego, na profilu na Facebooku Discover Pomerania.
 
Organizatorami wydarzenia są portal Discover Pomerania i Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki. Partnerem odcinka jest Zachodniopomorska Regionalna Organizacja Turystyczna (ZROT). Patronami medialnymi wydarzenia są w Szczecinie oraz DSI - Drawskie Strony Internetowe.
 

Jarosław Leszczełowski ukończył studia informatyczne na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium, jednak od wielu lat pasjonuje się historią ziem drawskiej i wałeckiej. Jest autorem aż dwudziestu dziewięciu książek o dziejach tego regionu! Wśród tych publikacji ważne miejsce zajmuje złocieniecka tetralogia historyczna i trylogia o dziejach Mirosławca. Napisał też cykl sześciu książek będących przewodnikami historycznymi po miejscowościach ziem drawskiej i wałeckiej.

 

W 2012 r., po trzydziestu latach, powrócił z Warszawy w swoje rodzinne strony i zamieszkał w Stawnie koło Złocieńca. Jest honorowym obywatelem dwóch miast: Złocieńca i Mirosławca. Jarosław Leszczełowski na co dzień zajmuje się zarządzaniem obszarem IT w dużych przedsiębiorstwach.

 
Tekst:
Karolina Lewandowska,
Zachodniopomorska Agencja Rozwoju Turystyki Sp. z o. o.
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona