Nieodpłatna Pomoc Prawna
30-06-2020

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Data wydarzenia: 30-06-2020

Nieodpłatne Poradnictwo Obywatelskie - wznowienie bezpośredniej obsługi.

W związku z ograniczeniem obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem zagrożeniom związanym z COVID-19 Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim informuje o wznowieniu od 6 lipca 2020 roku, działalności stacjonarnej punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego na obszarze Powiatu Drawskiego.

Nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, będzie udzielane po uprzednim umówieniu się pod numerem telefonu: 94 36 30 778 w godzinach pracy Starostwa.
Każdy z beneficjentów nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego zobowiązany jest do przyjścia na poradę prawną w maseczce zakrywającej usta i nos, bez osób towarzyszących. Ponadto należy pamiętać o dezynfekcji rąk oraz zachowaniu co najmniej 1,5-metrowej odległości od osoby świadczącej pomoc.
Jednocześnie przypomniany, że na podstawie art. 29 ustawy z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r. poz. 875)  wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 294 ze zm.) poszerzające krąg beneficjentów.
Nieodpłatna pomoc prawna od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.
Co istotne, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy będą zobowiązane do złożenia pisemnego oświadczenia, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej i oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
Zasady funkcjonowania punktów dostępne są na stronach Powiatu Drawskiego – zakładka nieodpłatna pomoc prawna oraz BIP Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim -  zakładka nieodpłatna pomoc prawna.

Tekst: Małgorzata Katuszonek, Wydział Organizacyjny