Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

„Gudowo przez siedem stuleci” – już wkrótce!
11-09-2020

„Gudowo przez siedem stuleci” – już wkrótce!

Data wydarzenia: 11-09-2020

Gudowo ma bogatą historię, która właśnie została opisana przez Jarosława Leszczełowskiego w książce wydanej przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim. Już sam tytuł „Gudowo przez siedem stuleci” , jest zapowiedzią fascynującej podróży po historii miejscowości i jej mieszkańców.

Doskonałą okazją do napisania tej książki była siedemsetna rocznica pojawienia się w dokumentacjach źródłowych pierwszej wzmianki o wsi, która nosi dziś nazwę Gudowo – informuje Jarosław Leszczełowski we wstępie do publikacji.
O genezie powstania książki mówi  Dyrektor Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim Jolanta Pluto - Prądzyńska
Planowane obchody 700-lecia Gudowa stały się powodem decyzji o spisaniu jego historii. Już w roku 2019, drawska biblioteka za zgodą Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim, zleciła to trudne zadanie Jarosławowi Leszczełowskiemu, znanemu regionaliście i autorowi ponad 30 książek o tematyce historycznej, które w przeważającej części traktują o historii ziemi drawskiej.
„Gudowo przez siedem stuleci” to 360 stronicowa, bogato i kolorowo ilustrowana książka, zawierająca 41 działów. Obszerne opowieści i relacje mieszkańców oraz świadków wydarzeń powodują, że nowa książka żyje historią czasów nie tylko tych odległych sprzed wieków, ale i tych bliższych współczesnym mieszkańcom.
Okazało się, że nawet małe miejscowości mają swoją fascynującą historię. Tak też jest w przypadku Gudowa. Autor Jarosław Leszczełowski dotarł do wielu źródeł historycznych, relacji i zapomnianych publikacji. Odkrył wiele nowych faktów dotyczących dziejów Gudowa. Wszystko to jest opisane pięknym językiem i będzie niewątpliwie atrakcją dla czytelnika – recenzuje Jolanto Pluto-Prądzyńska
Intencją wydawcy i autora jest, aby historia Gudowa nie została zapomniana i dlatego bezpłatne egzemplarze tej książki w najbliższych dniach trafią do jego mieszkańców, do każdej rodziny. Będzie to  forma podziękowania mieszkańcom za wkład, jaki wnieśli w powstanie tej publikacji.
Spotykaliśmy się i rozmawialiśmy częstokroć przez wiele długich godzin. Dziękuję mieszkańcom za obdarzenie mnie zaufaniem i powierzenie mi swoich osobistych, pełnych emocji relacji – opowiada o powstaniu książki Jarosław Leszczełowski
Spotkanie autorskie i dystrybucja książki
Książkę będzie można również otrzymać bezpłatnie na spotkaniu autorskim z autorem Jarosławem Leszczełowskim. Wydarzenie planowane jest w Drawsku Pomorskim na przełomie września i października. Później książka będzie dostępna odpłatnie w drawskiej bibliotece, kasie kina  oraz  w Księgarni Drawskiej.
 
Tekst i zdjęcia:
Adam Cygan
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona