Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Oddano hołd ofiarom Sybiru
18-09-2020

Oddano hołd ofiarom Sybiru

Data wydarzenia: 18-09-2020

17 września obchodzimy Dzień Sybiraka. Przypada on w rocznicę napaści sowieckiej Rosji na Polskę, która miała miejsce 17 września 1939 r. Tego dnia w całej Polsce wspominane są losy zesłanych na Syberię. Ta szczególna dla Sybiraków data jest sposobem na zachowanie w pamięci ich tragedii i tułaczego losu.

W Drawsku Pomorskim w sposób szczególny uczczono ten dzień. Na cmentarzu przy mogile Nieznanego Sybiraka odmówiono wspólną modlitwę, złożono kwiaty i znicze. Następnie przed tablicą pamiątkową znajdującą się przy ul. gen. Wł. Sikorskiego zostały złożone kwiaty i znicze przez delegacje władz miasta, instytucji publicznych i wojska, delegacje szkół oraz organizacje kombatanckie, a także przedstawiciela Powiatu Drawskiego. Na zakończenie uroczystości prezes Związku Sybiraków w Drawsku Pomorskim – Czesław Lenkiewicz podziękował wszystkim za przybycie i za pamięć tym Sybirakom, którzy już odeszli.
Upamiętnienie dnia Sybiraka odbyło się również w Złocieńcu. Urszula Ptak – Przewodnicząca  Rady Powiatu Drawskiego oraz Waldemar Włodarczyk – Etatowy Członek Zarządu, złożyli wiązanki i znicze pod mogiłą Sybiraków zgadującą się  na cmentarzu komunalnym w Złocieńcu. Następnie wzięli udział we mszy św. w intencji Sybiraków w kościele pw. WNMP w Złocieńcu.
Zapewne ten wrześniowy dzień pozostanie na długo w pamięci wszystkich obecnych i wywoła chwilę refleksji nad losem Sybiraków, naszych polskich męczenników i bohaterów.
 
Tekst:
Małgorzata Katuszonek,
Inspektor w Wydziale Organizacyjnym
 
 
 

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona