Konkurs wiedzy o Bitwie Warszawskiej
09-10-2020

Konkurs wiedzy o Bitwie Warszawskiej

Data wydarzenia: 09-10-2020

Poniedziałek 5 października 2020 r. dwudziestu uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim spędziło w auli rywalizując w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Bitwie Warszawskiej.

Konkurs był jedną z form upamiętnienia 100. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami przypadającej w tym roku. Organizatorami historycznych zmagań byli nauczyciele historii - Krzysztof Wójciak i Konrad Chwastek.
Po pierwszej pisemnej części konkursu, na trudne pytania finałowe odpowiadało pięcioro uczniów. Najlepiej poradził sobie Dariusz Guz, drugie miejsce zajął Wiktor Piwnicki, a trzecie Roksana Misztal.
Konkurs odbył się we współpracy z jednostkami wojskowymi, których przedstawiciele wzięli udział w finałowych zmaganiach oraz wręczyli laureatom ufundowane przez siebie nagrody. Obecni byli: płk Mirosław Radwan - dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady WOT, Marcin Górka - rzecznik brygady, mjr Marcin Pracowity oraz st. chor. szt. Marcin Czerwiński z CSWL Drawsko, kpt. Tomasz Brycki zWKU Szczecinek, a także pan Maciej Roślicki - pisarz, publicysta i biograf księdza Jana Ziei, który przybliżył tę postać młodzieży. Nagrodę specjalną dla zwycięzcy konkursu ufundował Wicestarosta Mariusz Nagórski.
Muzycznie ubogacił konkurs występ Hani Bruzi i Konrada Chwastka.
Gratulujemy laureatom oraz pozostałym uczestnikom rywalizacji, którzy mieli okazję pogłębienia wiedzy o tym ważnym w naszej historii wydarzeniu oraz wojnie polsko - bolszewickiej. Życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu historii Polski.

Tekst: Krzysztof Wójciak, nauczyciel ZS w Kaliszu Pom.