Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Recenzja teatralna - jak sobie z tym poradzić?
23-11-2020

Recenzja teatralna - jak sobie z tym poradzić?

Data wydarzenia: 23-11-2020

W dniach 14 -15 listopada 2020 r. odbyły się warsztaty z Tomaszem Ogonowskim, dramaturgiem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie dla redaktorów szkolnej gazety „Kontrast” w ZS w Kaliszu Pomorskim. Młodzież uczyła się jak dobrze napisać recenzję teatralną. Z powodu pandemii zajęcia miały formę online, zostały przeprowadzone za pomocą Skype’a.

W warsztatach wzięło udział osiem osób: Hania Bruzi, Adriana Cybulska, Aleksandra Mickun, Jagoda Leciejewska, Jędrek Kwaśniewski, Antoni Ciećwierski, Kacper Farbisz oraz Michał Gendek.
Tomasz Ogonowski rozpoczął od wykładu na temat kulisów powstawania spektaklu. W jego opowieści akcentowane były ważne elementy i ich funkcja w spektaklu. A wszystko to po to, by recenzent był przygotowany, by pisząc nie mylił faktów.
Następnie przyszedł czas na obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” - telewizyjnej adaptacji sztuki Witolda Gombrowicza wyreżyserowanej przez Zygmunta Hübnera w Teatrze Powszechnym w Warszawie. - Musieliśmy zmierzyć się z zawiłą sztuką Witolda Gombrowicza, ponieważ naszym zadaniem było napisanie jej recenzji. To ułatwiła nam szczegółowa, wspólna interpretacja. Pierwsze zdziwienie zamieniło się w zrozumienie – komentowała tegoroczna maturzystka Ada Cybulska.
Drugi dzień warsztatów polegał na prezentowaniu swoich prac i wspólnym ich komentowaniu. Oceniał je także Tomasz Ogonowski i Aleksandra Radecka,opiekunka szkolnej gazety „Kontrast”. Na koniec warsztatów była niespodzianka - rozmowa z aktorką BTD Żanettą Gruszczyńską-Ogonowską, która opowiedziała jak recenzje wyglądają z perspektywy aktora.
Warsztaty pokazały, że napisanie recenzji teatralnej nie jest tak zwaną „bułką z masłem”. Teraz wiadomo, jakie błędy uczniowie popełniali oraz co muszą poprawić, aby być coraz lepszym.
Słowa podziękowania kierujemy do Burmistrza Kalisza Pomorskiego Janusza Garbacza,  dyrekcji szkoły i Aleksandry Radeckiej - dzięki Państwu nauka w izolacji od szkoły i rówieśników okazała się twórcza i przyniosła wiele satysfakcji.
Działanie zostało dofinansowane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” funkcjonujące przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.
 
Tekst:  Jagoda Leciejewska, uczennica ZS w Kaliszu Pom.

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona