W warsztatach wzięło udział osiem osób: Hania Bruzi, Adriana Cybulska, Aleksandra Mickun, Jagoda Leciejewska, Jędrek Kwaśniewski, Antoni Ciećwierski, Kacper Farbisz oraz Michał Gendek.
Tomasz Ogonowski rozpoczął od wykładu na temat kulisów powstawania spektaklu. W jego opowieści akcentowane były ważne elementy i ich funkcja w spektaklu. A wszystko to po to, by recenzent był przygotowany, by pisząc nie mylił faktów.
Następnie przyszedł czas na obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” - telewizyjnej adaptacji sztuki Witolda Gombrowicza wyreżyserowanej przez Zygmunta Hübnera w Teatrze Powszechnym w Warszawie. - Musieliśmy zmierzyć się z zawiłą sztuką Witolda Gombrowicza, ponieważ naszym zadaniem było napisanie jej recenzji. To ułatwiła nam szczegółowa, wspólna interpretacja. Pierwsze zdziwienie zamieniło się w zrozumienie – komentowała tegoroczna maturzystka Ada Cybulska.
Drugi dzień warsztatów polegał na prezentowaniu swoich prac i wspólnym ich komentowaniu. Oceniał je także Tomasz Ogonowski i Aleksandra Radecka,opiekunka szkolnej gazety „Kontrast”. Na koniec warsztatów była niespodzianka - rozmowa z aktorką BTD Żanettą Gruszczyńską-Ogonowską, która opowiedziała jak recenzje wyglądają z perspektywy aktora.
Warsztaty pokazały, że napisanie recenzji teatralnej nie jest tak zwaną „bułką z masłem”. Teraz wiadomo, jakie błędy uczniowie popełniali oraz co muszą poprawić, aby być coraz lepszym.
Słowa podziękowania kierujemy do Burmistrza Kalisza Pomorskiego Janusza Garbacza, dyrekcji szkoły i Aleksandry Radeckiej - dzięki Państwu nauka w izolacji od szkoły i rówieśników okazała się twórcza i przyniosła wiele satysfakcji.
Działanie zostało dofinansowane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” funkcjonujące przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.
Tekst: Jagoda Leciejewska, uczennica ZS w Kaliszu Pom.