Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

O Klepsydrze w Dramburger Kreisblatt
26-11-2020

O Klepsydrze w Dramburger Kreisblatt

Data wydarzenia: 26-11-2020

W najnowszym numerze (3/2020) pisma Dramburger Kreisblatt, który ukaże się drukiem w grudniu, opublikowano kolejne dwa artykuły poświęcone działalności kaliskiej licealnej grupy teatralnej Klepsydra.

Pierwszy stanowi relację z obchodów jubileuszu 10 lat funkcjonowania zespołu, który hucznie zorganizowano w Kaliszu Pomorskim 17 września. Druga informacja, także ilustrowana zdjęciami, dotyczy przeprowadzonej 1 października ceremonii doskonaleniauczniowskich charakterów na słynnym od czasów średniowiecza kaliskim kole szlifierskim Schleifstein.
Oba artykuły przygotował przyjaciel Klepsydry Hans Joachim Zühlke (wnuk ostatniej właścicielki kaliskiego Pałacu - Anny Marii Zühlke), będący w Dramburger Kreisblatt redaktorem działu poświęconego Kaliszowi Pomorskiemu (Kallies). Dodajmy, że redaktorem naczelnym tego czasopisma, ukazującego się w Niemczech od 51 lat, jest także urodzony w Kaliszu Pomorskim Günther Korn.
Autor opisuje w części pierwszej tekstu poranne spotkanie jubileuszowe w auli Czerwonej Szkoły, podkreślając rolę teatru Klepsydra w utrwalaniu wiedzy o wspólnej, niemiecko-polskiej historii Kalisza Pomorskiego oraz zasługach jego dawnych mieszkańców dla rozwoju miasta. Jak zaznacza, oparte na starych dokumentach i faktach scenariusze widowisk, pisze znawca lokalnych dziejów Bogumił Kurylczyk. Natomiast artystyczny kształt tym spektaklom nadaje z wielkim powodzeniem założycielka i opiekunka Klepsydry Joanna Mączkowska, absolwentka krakowskiej Akademii Teatralnej. Druga część tekstu jest relacją z promocji okolicznościowej publikacji prezentującej 10 lat licealnego teatru, w którym uczestniczyło w tym czasie ponad 300 uczniów, występujących w 120 różnych inscenizacjach. Książka ta mogła się ukazać dzięki sponsorom: Urzędowi Miejskiemu i Bankowi Spółdzielczemu w Kaliszu Pomorskim oraz anonimowej ofiarodawczyni – dawnej mieszkance Kalisza Pom. Natomiast szczególne podziękowania za zaangażowanie w realizację publikacji należą się Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego - Januszowi Garbaczowi, Dyrekcji kaliskiego Liceum i Grażynie Kowalskiej, która z Joanną Mączkowską dokonała korekty książki.
W drugiej informacji czytamy o organizowanej cyklicznie przez Klepsydrę, pod opieką Joanny Mączkowskiej, ceremonii szlifowania par mających się ku sobie. Bo z czasem dawny obrzęd szlifowania charakterów przybrał w przedwojennym Kaliszu Pomorskim (Kallies) postać szlifowania na Schleifstein świeżo poślubionych par (zwłaszcza pana młodego), aby złożonej przysiędze małżeńskiej pozostali do końca życia wierni. Ma o tym zaświadczać certyfikat opatrzony autentyczną pieczęcią dawnego Magistratu. Wręczał go uczestnikom ceremonii dyrektor Zespołu Szkół Maciej Rydzewski wspólnie z Joanną Mączkowską oraz Bogumiłem Kurylczykiem, który odtworzył tę ceremonię na podstawie archiwalnych dokumentów. Jak było widać po zadowolonych twarzach uczniów, ta przywrócona z zapomnienia tradycja, cieszy się także współcześnie wielkim powodzeniem.

 

Tekst: Joanna Mączkowska, nauczycielka w ZS w Kaliszu Pom.

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona