Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

 Podróż dalej niż do komputerowego ekranu
01-12-2020

Podróż dalej niż do komputerowego ekranu

Data wydarzenia: 01-12-2020

„Czasami robiłem wiele kilometrów, by popatrzeć rozmówcy w oczy z bliska i chyba nigdy nie żałowałem” - mówi Paweł Reszka, prowadzący warsztaty reportażu dla młodzież z kaliskiego liceum, który tym razem odbył podróż tylko i aż przed komputerowy ekran, przy okazji zabierając ze sobą młodych ludzi, ciekawych świata. Tak wiele w zaledwie jeden dzień- 20 listopada 2020 r.

Paweł Reszka, dziennikarz, szef działu krajowego tygodnika „Polityka”, zdobywca wielu prestiżowych nagród dziennikarskich, jest zdecydowanie jednym z tych szczęśliwców, którym się udało, którego determinacja i lata praktyki doprowadziły do sukcesu. Grupa młodych ludzi z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim i z LO im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze, mogła poznać kilka tajników i wskazówek, które pomogą im w osiągnięciu upragnionego celu. Dziennikarz opowiadał nie tylko o reportażu jako formie dziennikarskiej, zasadach w pisaniu, niezbędnych elementach. Opowiadał też przeróżne historie i anegdoty, które miały miejsce podczas jego licznych podróży.
Zadaniem uczestników było wcześniejsze przeczytanie dwóch tekstów: „Hotelu Metropol” Ryszarda Kapuścińskiego oraz „Dokąd pędzi pani Zofia?” Pawła Reszki. Całkiem różne, przedstawiające inne problemy, ale tak samo poruszające i dotyczące ludzi, którzy wszędzie są tacy sami. Młodzież wspólnie analizowała teksty, w szczególności „Hotel Metropol”, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie „co autor miał na myśli”. Nie można mieć pewności w tej sprawie, pewne jest jednak, że młodzi dokonali ciekawej interpretacji, wysnuli też przejmujące refleksje.
„Dzielił nas ekran, ale czułem, że nie zanudzam Was na śmierć” - przyznaje dziennikarz. Warsztaty przez obecną sytuację nie odbyły się w tradycyjnej formie. Pomysł na ich realizację online przez program Skype padł ze strony Aleksandry Radeckiej, polonistki z ZS w Kaliszu Pomorskim, która wraz z Katarzyną Dobrzańską polonistką z Liceum w Jeleniej Górze, czuwała nad swoimi podopiecznymi.
Mimo specyficznych warunków odbiór był pozytywny, Paweł Reszka z pewnością nikogo nie zanudził. Każdy dowiedział się czegoś ciekawego i przydatnego. Każdy też, po rozmowie na tematy problemów, z którymi borykał, boryka i będzie borykał się nasz świat, wyciągnął wnioski. Choć podróż w dosłownym tego słowa znaczeniu nie doprowadziła daleko, bo tylko do ekranu komputera, to ta metaforyczna, zaprosiła uczestników do świata dziennikarstwa najwyższych lotów. Dzięki zajęciom, młodzi dziennikarze są o krok bliżej do pisania dobrych i wartościowych reportaży.
Dziękujemy Staroście Drawskiemu Stanisławowi Cybuli i Zarządowi Powiatu Drawskiego za dofinansowanie warsztatów reportażu ze środków na przedsięwzięcia i zadania pozastatutowe szkoły.
 
 
Tekst: Hanna Bruzi, uczennica ZS w Kaliszu Pomorskim

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona