Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Podróż do gwiazd
09-12-2020

Podróż do gwiazd

Data wydarzenia: 09-12-2020

Mimo niesprzyjającej pogody w dniu 2 grudnia 2020 r. w południe i wieczorem odbyły się warsztaty astronomiczne on-line z udziałem uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim prowadzone przez nauczyciela fizyki i informatyki Piotra Sieradzona i zastępcę dyrektora Katarzynę Witek.

„Niesamowite przeżycie. Pierwszy raz miałam okazję spojrzeć na Słońce i Księżyc z takiej perspektywy. Nauczyciel prowadzący ciekawie opowiadał o Układzie Słonecznym. Panowała świetna atmosfera, a całe zajęcia zakończył quiz, który pomógł nam przyswoić nowo poznaną wiedzę. Liczę na ciąg dalszych zajęć z zakresu astronomii i mam nadzieję, że następnym razem spotkamy się w jeszcze większym gronie zainteresowanych” - powiedziała uczennica Anna Preca.
Warsztaty astronomiczne są cyklem spotkań w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności” realizowanego przez Stowarzyszenie Jesteśmy Razem, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego. W tym roku szkolnym po raz pierwszy organizatorzy zostali zmuszeni, z powodu pandemii, do zmodyfikowania formy tych zajęć. Co roku mogli spojrzeć w niebo stojąc dokładnie pod jego nieboskłonem, patrząc przez okular obiektywu. Czasami warunki atmosferyczne krzyżowały plany, ale miło było trochę zmarznąć by dostrzec gorące gwiazdy na niebie. Teraz trzeba było skorzystać z technologii cyfrowej, zamontować kamerkę do obiektywu i siedząc przed ekranem monitora dotykać Słońca i Księżyca, co przedstawiają krótkie filmiki:
Na zakończenie, zastępca dyrektora Katarzyna Witek, podziękowała wybitnemu astrofizykowi Piotrowi Sieradzonowi za poprowadzenie warsztatów, pasjonujące opowieści o gwiazdach, kometach, mgławicach i galaktykach. Doceniła także bardzo ciekawe i dociekliwe pytania uczniów. Podziękowała wszystkim sympatykom astronomii. Finałem obserwacji był quiz astronomiczny. Najlepszy wyniki uzyskała Ania Preca z klasy pierwszej technikum informatycznego. Gratulacje i nagrodę zwyciężczyni odebrała w szkole.
Tekst: Katarzyna Witek, zastępca dyrektora w ZS w Kaliszu Pom.
 
Podróż do gwiazd
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona