Historyczna gra miejska online
24-12-2020

Historyczna gra miejska online

Data wydarzenia: 24-12-2020

W dniach 10, 15 i 18 grudnia 2020r. grupa uczniów klas trzecich liceum w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim wzięła udział w warsztatach historycznych online, których celem było opracowanie historycznej gry miejskiej pt. „Śladami kaliskich pionierów 1945 - 1953”.

Było to jedno z działań realizowanych przez funkcjonujące przy szkole Stowarzyszenie Jesteśmy Razem w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności” dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego.
Pierwsze spotkanie 10 grudnia prowadził dyrektor szkoły Maciej Rydzewski, który zapoznał młodzież z portalem historycznym kaliskiego liceum założonym przez uczniów pod opieką znawcy historii Kalisza Pomorskiego Bogumiła Kurylczyka i polonistki Joanny Mączkowskiej. Artykuły zamieszczone na portalu http://www.liceum.kalisz.pl/ w zakładce „Kaliskie fakty” posłużyły twórcom gry do ułożenia większości pytań.

We wtorek 15 grudnia uczestnicy działania spotkali się wirtualnie z pasjonatem historii regionalnej i kolekcjonerem pamiątek z przeszłości Wiesławem Piotrowskim, który oprowadził uczniów online po przygotowanej przez siebie wystawie w Izbie Regionalnej w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Drawsku Pomorskim. Zaprezentował młodzieży i omówił eksponaty związane z pierwszymi polskimi mieszkańcami powiatu drawskiego i Kalisza Pomorskiego. Pokazał przedmioty codziennego użytku, które przywieźli ze sobą repatrianci i te które pozostały po niemieckich mieszkańcach. Spotkanie pomogło młodzieży w opracowaniu ilustrowanych pytań do gry miejskiej.

Ostatnim etapem działania było piątkowe spotkanie 18 grudnia z Bogumiłem Kurylczykiem i Maciejem Rydzewskim, gdzie uczniowie omówili wraz z prowadzącymi przygotowane przez siebie na podstawie dwóch wcześniejszych spotkań pytania.
Efektem warsztatów historycznych jest przygotowana przez młodzież, tym razem w wersji online, historyczna gra miejska „Śladami kaliskich pionierów 1945 - 1953”.
Społeczność szkolna składa podziękowania Wiesławowi Piotrowskiemu i Bogumiłowi Kurylczykowi za pomoc młodzieży w przygotowaniu historycznej gry miejskiej, a Burmistrzowi Kalisza Pomorskiego Januszowi Garbaczowi za wsparcie finansowe działania.
Zapraszamy do zapoznania się z pytaniami i gry pod linkiem:

Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZS w Kaliszu Pom.