Ławeczka pamięci
26-04-2021

Ławeczka pamięci

Data wydarzenia: 26-04-2021

Projekt ''Ławeczka Pamięci - Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc'' – „Społecznik na lata 2019-2021 Program Marszałkowski”.

W dniu dzisiejszym wspólnymi siłami, przeprowadziliśmy prace porządkowe na cmentarzu w Miłkowie w ramach projektu ''Ławeczka Pamięci - Rewitalizacja Zapomnianych Miejsc'' -„Społecznik na lata 2019-2021 Program Marszałkowski”.
Projektem tym, rozpoczynamy cykl działań mających na celu ocalenie od zapomnienia i od całkowitego zniszczenia cmentarzy zagubionych wśród pól, łąk i lasów w gminie Czaplinek i powiecie drawskim.
Tytułowa "ławeczka pamięci’’, zamontowana będzie przy każdym porządkowanym przez Nas miejscu, będzie dla wędrowców miejscem odpoczynku i zadumy nad przemijającym czasem.
Do Miłkowa wróciliśmy po ponad dwóch latach. Czas tutaj zrobił swoje, dlatego tak ważna była dla nas kontynuacja wcześniejszych działań, pielęgnowanie pamięci o byłych mieszkańcach oraz opieka nad miejscem, w którym spoczęli.
Działania rozpoczęliśmy od prelekcji na temat historii wsi Milkow/Miłkowo, której początki sięgają XIV w. i panujących wówczas na tych terenach templariuszy i joannitów. Po rozdysponowaniu zadań ruszyliśmy do pracy. Podzieleni na kilka grup przystąpiliśmy do oczyszczania terenu, zbierania śmieci, wycinki zakrzaczeń, wykonania ścieżek spacerowych, inwentaryzacji pozostałych nagrobków, montażu tytułowej ławeczki, sadzenia kwiatów i krzewów. W przerwie tradycyjnie ciepły posiłek przygotowany przez i ponownie do działań!  Po zakończeniu prac, każdy wolontariusz otrzymał pamiątkowy dyplom oraz kilka gadżetów ufundowanych przez Zwiadowcę Historii oraz Stowarzyszenie Tempelburg.
W dzisiejszych działaniach wspierała nas m.in. młodzież z Salezjańskiego Ośrodka Wychowawczego w Trzcińcu, członkowie Stowarzyszenia Bastion z Kostrzyna, członkowie Stowarzyszenia Tempelburg. Na miejscu byli także przedstawiciele Harcerskigo Ośrodek Wodnego URAZ, firmy Asgraf oraz przybyli wolontariusze z powiatu drawskiego i nie tylko.
Patronat medialny nad akcją sprawował Lokalny Reporter, który już wkrótce zamieści relację z tego wydarzenia.
Serdecznie dziękuję wszystkim razem i każdemu z osobna – wykonaliście kawał dobrej roboty!
Będąc w okolicach Czaplinka, zapraszamy do odwiedzenia tego miejsca -naprawdę warto.

Mariusz Kapczuk
prezes SHK Tempelburg