Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Pierwsze „AS-y” w Czaplinku otrzymały dofinansowanie
25-05-2021

Pierwsze „AS-y” w Czaplinku otrzymały dofinansowanie

Data wydarzenia: 25-05-2021

Kolejny projekt edukacji historycznej będzie realizowany w przyszłym roku szkolnym w Zespole Szkół w Czaplinku.

Projekt zakłada stworzenie pierwszego w powiecie drawskim Archiwum Społecznego i realizowany będzie przy współpracy z Izbą Muzealną w Czaplinku.
 
Do napisania projektu autorów zainspirowała wizyta w Izbie Muzealnej i spotkanie z niezwykłym człowiekiem, który wraz ze swoimi dwoma kolegami dokonał renowacji i uruchomienia mechanizmu zegara, zlokalizowanego na budynku szkoły podstawowej w której mieści się Izba Muzealna. Promowanie archiwistyki społecznej może zwiększyć szanse na ocalenie niektórych świadectw historii od nieprzemyślanych działań człowieka.
 
W ramach projektu planowane są lekcje archiwalne i warsztaty. Pierwszym etapem realizacji projektu będzie wyjazd z młodzieżą na warsztaty archiwalne do Państwowego Archiwum w Szczecinie, w celu poznania tajników prowadzenia Archiwum Społecznego. Następnie, na zajęciach warsztatowych w Izbie Muzealnej w Czaplinku, młodzież doskonalić będzie umiejętności nabyte w Archiwum. Wiedza na temat Archiwum Społecznego uzupełniona zostanie przez szkolenia on-line prowadzone przez Centrum Archiwistyki Społecznej.
 
Jednocześnie, aby uatrakcyjnić zajęcia, odbędą się warsztaty z zakresu fotoreportażu, prowadzone przez zawodowego fotografa. Uczniowie będą nagrywać reportaże i montować krótkie filmy. W swojej pracy będą bazować na bezpośrednich spotkaniach z miejscowymi mieszkańcami, twórcami lokalnego życia społecznego i kulturowego. Efektem tych spotkań będzie stworzenie pierwszej kolekcji cyfrowej (reportaży i wywiadów z miejscową społecznością) będącej zasobem Izby Muzealnej.
 
Projekt Pierwsze „AS-y w Czaplinku. Współpraca uczniów ZS w Czaplinku z miejscową Izbą Muzealną” złożony przez Stowarzyszenie Aktywna szkoła przy ZS w Czaplinku otrzymał dofinansowanie w trybie pozakonkursowym na realizację zadania publicznego w Gminie Czaplinek z zakresu kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego. Kwota dotacji to 3.300 zł.

 

Tekst: Małgorzata Lezler, nauczyciel w ZS w Czaplinku

 

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona