Upamiętnili 77 rocznicę katastrofy samolotu B-17
01-06-2021

Upamiętnili 77 rocznicę katastrofy samolotu B-17

Data wydarzenia: 01-06-2021

W sobotę, 29 maja 2021 r. przy obelisku upamiętniającym zestrzelenie i katastrofę amerykańskiego samolotu B-17 „Popcorn Fort” w okolicach Dębska odbyły się uroczystości upamiętniające 77 rocznicę tego tragicznego wydarzenia. Na zaproszenie Burmistrza Kalisza Pomorskiego wzięła w niej udział delegacja uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim z dyrektorem Maciejem Rydzewskim.

W uroczystości, hołd trzem poległym i sześciu wziętym do niewoli amerykańskim lotnikom, którzy walczyli o wolność uciśnionych przez Niemcy narodów Europy, oddali polscy i amerykańscy żołnierze wraz z oficerami - płk Markiem Gmurskim, Komendantem Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko, płk Bogusławem Pisałą, Komendantem 16 Wojskowego Oddziału Gospodarczego Drawsko, płk Ricardo Roig, dowódcą 50 Regionalnej Grupy Zabezpieczenia SZ USA oraz ppłk Richard Groen, dowódcą batalionu 1-7CAV.
Polsko amerykańskie - braterstwo broni oraz znaczenie osób, które kultywują pamięć o tych, którzy walczyli za wolną Polskę podkreślił w swoim przemówieniu Burmistrz KaliszaPomorskiego, Janusz Garbacz. Modlitwę za amerykańskich bohaterów II wojny światowej odmówił z zebranymi kpt. Grzegorz Lach kapelan Garnizonu Drawsko. W uroczystości udział wzięli także członkowie Stowarzyszenia „Bastion Tradycji” z Kalisza Pomorskiego, które walnie przyczyniło się do upamiętnienia miejsca katastrofy - Krzysztof Ignaszewski, Paweł Nowakowski i Marek Ledwik oraz pracownicy MGOK i Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim.
Udział w uroczystości był dla uczennic kaliskiego liceum - Kingi Majchrzak, Sandry Michalak, Nikoli Sroczyńskiej i Pauliny Przybylskiej był dużym przeżyciem, lekcją patriotyzmu oraz przyjaźni polsko - amerykańskiej.
Warto podkreślić, że w ramach akcji „Mundurowa Pamięć” młodzież z klas wojskowych i policyjnych ZS w Kaliszu Pomorskim opiekuje się miejscami, gdzie spoczywają żołnierze polegli podczas II wojny światowej, m.in. pomnikiem lotników amerykańskich pod Dębskiem.

Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZS w Kaliszu Pom.