Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO
18-06-2021

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO

Data wydarzenia: 18-06-2021

Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim włącza się w kampanię informacyjno-edukacyjną w zakresie profilaktyki poparzeń skóry i innych objawów chorobowych u ludzi, w związku z zagrożeniem wynikającym z kontaktu z rośliną barszcz Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego to jeden z najbardziej niebezpiecznych gatunków roślin występujących w Polsce i stwarzających poważne zdrowotne konsekwencje dla osób kontaktujących się z jakąkolwiek częścią tej rośliny lub olejkami eterycznymi przez nią wydzielanymi, szczególnie w słoneczne, upalne dni.
Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna, parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski. Ciekawostką jest, że barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano z jego uprawy i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży. Ponadto coraz częściej podkreśla się podejmowanie działań zmierzających do zmniejszenia populacji tego gatunku w środowisku naturalnym.
Więcej informacji w załącznikach.
 
Źródło: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Drawsku Pomorskim.
 
Barszcz Sosnowskiego - broszura
 
Barszcz Sosnowskiego - informacje
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona