Rozmowy o rozwoju drawskiego szpitala
11-08-2021

Rozmowy o rozwoju drawskiego szpitala

Data wydarzenia: 11-08-2021

We wtorek 10 sierpnia br., Starosta Drawski gościł właściciela oraz powiernika pakietów większościowych spółki Szpitale Polskie S.A. w Katowicach w osobach Zbigniewa Czyża i Tomasza Kędziory.

Rozmowy w Starostwie Powiatowym, w obecności członków Zarządu Powiatu Drawskiego, Przewodniczącej i Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu, oraz Naczelnika tut. Wydziału Zdrowia, dotyczyły przyszłości współpracy powiatu ze spółkami realizującymi kontrakty Narodowego Funduszu Zdrowia w obrębie drawskiego Szpitala.

Przypomnijmy, że od końca 2011 roku, Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim zawarło umowę dzierżawy ze spółką Szpitale Polskie S.A. z siedzibą w Katowicach, które to w 2016 roku poddzierżawiły część obiektu (dawną stołówkę, kuchnię), dla potentata w dziedzinie kardiologii - firmy NAFIS, spółki córki największego operatora w Europie Środkowej American Heart of Poland. Drawska Kardiologia przez ostatnich kilka lat była i jest stawiana jako wzór działalności medycznych, wzór jakości i opieki zapewnianej pacjentom, bezpośrednio po zabiegach, oraz w trakcie rekonwalescencji na kilka tygodni po zawale, czy innych problemach kardiologicznych. Warto nadmienić, że pacjenci trafiają do naszego szpitala już nie tylko z powiatu, ale coraz liczniej z całego województwa.

Podczas rozmowy poruszano sprawy dotyczące bieżących wydarzeń i problemów, ale najważniejsze wydają się deklaracje rozwoju zarówno szpitala, jak też kardiologii.
Rozwiano również wątpliwości, które pojawiały się w ostatnich informacjach ze szpitala, o problemach i konflikcie na linii: Zarząd Spółki Szpitale Polskie i Zarząd firmy NAFIS - czyli kardiologii. Jak nas zapewnili obaj panowie, konflikt został wygaszony, powołani zostaną nowi członkowie Zarządu, wraz z prezesem, którzy mają za zadanie budowanie jak najlepszych praktyk. Potencjał i potrzeby świadczenia usług na oddziałach szpitalnych są duże, wymagania i możliwości także. Drawska placówka opiekuje się pacjentami z powiatów: drawskiego, łobeskiego i częściowo świdwińskiego oraz w pewnym zakresie, zapewnia opiekę zdrowotną żołnierzom wojsk przebywających na pobliskim poligonie. Potrzeby opieki kardiologicznej - oczywiście także innych schorzeń - po covid, w zakresie pomocy mieszkańcom regionu są ogromne. Niemal każda osoba, która przeszła tę chorobę, uskarża się na dolegliwości z niewydolnością, a to już właśnie problem krążenia i serca. Wspólnie ustalono, że skoro dotychczasowe działania w zakresie kardiologii tak dobrze wpisały się w strategię działań medycznych drawskiej placówki, należy zrobić wszystko, by w przyszłości rozwijać szpital i każdy oddział. Pan Tomasz Kędziora poinformował o planowanych powołaniach nowego prezesa spółki, który ma dążyć do jak najszybszego przedłożenia strategii na najbliższe tygodnie i miesiące, które satysfakcjonować będą załogę szpitala, samorząd Powiatu Drawskiego, NFZ, ale przede wszystkim naszych pacjentów.

W uzupełnieniu materiału dodam, że radni powiatu, tylko w ciągu tego i ubiegłego roku przeznaczą niemal dwa miliony złotych na roboty, które mają wspierać szpital i pacjentów. Oddany niedawno kosztem ponad jednego miliona złotych, parking na 80 pojazdów, przebudowa parku, remont ogrodzeń, zakupy drobnej infrastruktury już poprawiają wizerunek bezpośrednio przed i wokół szpitala. Zaprojektowane zostały już także działania w budowę całkiem nowej stacji uzdatniania wody.

Tekst: Mariusz Nagórski, Wicestarosta