Zobaczyli pierścienie Saturna
10-11-2021

Zobaczyli pierścienie Saturna

Data wydarzenia: 10-11-2021

W dniach 28 października i 3 listopada 2021 r. w kaliskim technikum odbyły się warsztaty astronomiczne połączone z nocnymi obserwacjami nieba. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski wczoraj i dziś”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

Grupa jedenaściorga poszukiwaczy astronomicznych wrażeń w czwartkowy wieczór przyszła do szkoły. O nieboskłonie, kometach, mgławicach i galaktykach opowiadał młodzieży pasjonat astrofizyki, nauczyciel fizyki i przedmiotów informatycznych w Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim, Piotr Sieradzon. Uczniów oczarował bezmiar wszechświata. Mieli okazję obserwować za pomocą teleskopów deszcz spadających gwiazd – Orionidów, związanych z wędrówką komety Halleya. Niesamowitym przeżyciem było odnalezienie na niebie i nacelowanie teleskopów na dwie największe planety Układu Słonecznego - Jowisza i Saturna. Położenie Saturna było idealne, dzięki czemu uczestnikom projektu udało się dostrzec jego pierścienie. Piotr Sieradzon za pomocą wskaźnika laserowego pokazywał na nieboskłonie konfiguracje gwiazdozbiorów, które wcześniej uczniowie uczyli się rozpoznawać na satelitarnej mapie nieba. Dziś wiedzą, czym są świecące punkty na niebie.

Podsumowaniem warsztatów był quiz astronomiczny, który w ubiegłą środę przeprowadziła wicedyrektorszkoły Katarzyna Witek. Astronomicznym mistrzem szkoły został Hubert Adamczyk z klasy 2, a wicemistrzem Kamil Kuźmicz z klasy 3, trzecie miejsce zajęła Klaudia Przyłoga z klasy 2.  Zwycięzcy quizu odbiorą nagrody 10 listopada na uroczystym apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Czekamy na kolejne odsłony projektu i obserwacje, które poszerzą wiedzę astronomiczną uczniów i pozwolą dostrzec kolejne planety, mgławice i gwiazdozbiory na kaliskim niebie.

Tekst: Klaudia Przyłoga, uczennica ZS w Kaliszu Pomorskim