Nauka przez doświadczenie
24-11-2021

Nauka przez doświadczenie

Data wydarzenia: 24-11-2021

W ubiegłym tygodniu 17 listopada 2021 r. uczniowie liceum z Zespołu Szkół w Czaplinku uczestniczyli w zajęciach w Lokalnym Centrum Nauki „Metalowe Inspiracje” w Wałczu.

Jest to miejsce, w którym można spotkać się z nauką i nowoczesną technologią.

Pracownia klocków edukacyjnych LEGO – podczas warsztatów uczniowie projektowali i konstruowali roboty w oparciu o zestawy kloców LEGO EDUCATION. Uczniowie pracowali w zespołach dwu/trzyosobowych. Każdy zespół otrzymał potrzebny sprzęt i materiały – zestawy klocków i tablet. Zadanie polegało na skonstruowaniu robota, który będzie się poruszał bez użycia kół. Na koniec zajęć odbyły się wyścigi skonstruowanych robotów.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć również pracownię IT wyposażoną w 16 stanowisk komputerowych przygotowanych do nauki programowania oraz obróbki grafiki w 2D i 3D.

Laboratorium Fizyko – Chemiczne. W laboratorium młodzież uczestniczyła w zajęciach z fizyki, na których szczegółowo wyjaśniono im Prawo Archimedesa. W ramach sympatycznej współpracy otarli się o doświadczenia z optyki i elektroniki. Mieli także możliwość np. dotknięcia pioruna, zaobserwowania działanie soczewek oraz zachowania się ciał zanurzanych w wodzie.

Laboratorium OZE z kolei stanowi odpowiedź na zmieniającą się strukturę odnawialnych źródeł energii, wśród których szczególną rolę stanowią te o charakterze niekonwencjonalnym. Uczniowie dowiedzieli się jak energia jest wykorzystywana, a także poznali odnawialne źródła energii. Za pomocą interaktywnych stanowisk wprowadzili w ruch samolot, którego skrzydła pokrywały panele fotowoltaiczne. Za pomocą wytwarzanej przez nich siły wiatru wprowadzali w ruch wiatraki – produkując tym samym energię. Najwięcej frajdy sprawiły im symulatory lotu i jazdy. Symulator lotu jest wiernym odzwierciedleniem prawdziwego samolotu, śmigłowca, który posiada profesjonalny i zaawansowany mechanizm. Jest to jeden z trzech symulatorów znajdujących się w Polsce. Po wejściu do kabiny uruchomiona zostaje symulacja, którą steruje uczestnik. Osoba ma okazję poczuć się jak pilot z prawdziwego zdarzenia. Z kolei symulator jazdy QS – S25 jest zaawansowanym urządzeniem zaprojektowanym z myślą o najbardziej realistycznej i precyzyjnej symulacji. Pozwala sprawdzić się w roli kierowcy samochodu poruszającego się po różnych trasach oraz wcielić się w operatora koparki lub wózka widłowego.
Uczniowie bardzo angażowali się na wszystkich zajęciach i zostaliśmy zaproszeni do kolejnych odwiedzin oraz do współpracy.

Tekst: Agnieszka Oleszczuk, ZS Czaplinek