Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Poznali związek Kresów Wschodnich z Ziemiami Drawskimi
02-12-2021

Poznali związek Kresów Wschodnich z Ziemiami Drawskimi

Data wydarzenia: 02-12-2021

Poniedziałkowy wieczór, 29 listopada 2021 r. uczniowie kaliskiego Zespołu Szkół mieszkający w internacie oraz w Drawsku Pomorskim spędzili czas w drawskim Magazynie Solnym, gdzie wzięli udział w dyskusji historycznej dotyczącej wędrówki mieszkańców Wilna, Grodna i Lwowa na Ziemie Zachodnie.

Młodzieżą opiekowali się nauczyciele: Katarzyna Arsoba i Paweł Łuczko.
 
Spotkanie zostało poprowadzone przez doktora historii ks. Jarosława Wąsowicza oraz Romualda Kurzątkowskiego, nauczyciela historii w Zespole Szkół w Drawsku Pomorskim. W wyjątkowym miejscu, niedawno odrestaurowanym Magazynie Solnym, prelegenci  przedstawili zebranym dzieje i życie Polaków na Kresach Wschodnich, począwszy od XVI  wieku do ich przesiedlenia na Ziemie Zachodnie w wieku XX. W ciekawy sposób scharakteryzowali dramatyczne chwile, kiedy Kresowiacy opuszczali domy rodzinne i jechali w nieznane, na zachód. Jak rozpoczynali życie w nowym miejscu, na Ziemi Drawskiej, gdzie wówczas nie było zbyt bezpiecznie. Historycy podkreślili, że warto pielęgnować pamięć o przodkach i dbać o pamiątki po nich pozostawione, które mają wartość bezcenną.
 
Młodzież miała również okazję obejrzenia wystawy historycznej znajdującej się w Magazynie Solnym.
 
Spotkanie historyczne stanowiło dla wychowanków internatu ciekawą odskocznię od codzienności. Wzbudziło też refleksję nad interesującą, a zarazem niełatwą historią naszego regionu i nad genezą oraz początkami polskości na Pomorzu Zachodnim.
 
Dziękujemy Wicestaroście Mariuszowi Nagórskiemu za zaproszenie na wydarzenie oraz Radzie Rodziców internatu Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim za dofinansowanie dojazdu młodzieży do Drawska Pomorskiego.

 

Tekst: Maciej Rydzewski, dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona