BHP użytkownika mediów elektronicznych i Internetu
06-12-2021

BHP użytkownika mediów elektronicznych i Internetu

Data wydarzenia: 06-12-2021

W grudniu 2021 roku odbyły się zajęcia warsztatowe w Szkole Podstawowej w Nowym Worowie.

Zajęcia przygotowano na podstawie broszury wykonanej przez fundację Poza Schematami. Skierowana do młodych osób, które korzystają z uroków świata online nie po to, aby grozić czy pouczać kogokolwiek, ale aby zachęcić do świadomego i przemyślanego użytkowania mediów elektronicznych, w tym zwłaszcza komputera, urządzeń mobilnych oraz Internetu. Po to, aby czerpać z nich to, co najlepsze i nie dać się wkręcić w coś, co będzie odwracało uwagę od najważniejszych spraw: życia, relacji, marzeń, celów. A świat mediów elektronicznych potrafi być bardzo wciągający. Obecnie chyba nikt nie wyobraża sobie świata bez Internetu i urządzeń mobilnych.

Media elektroniczne ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Odszukujemy informacje, utrzymujemy kontakt ze znajomymi, przesyłamy sobie nawzajem wiadomości i potrzebne materiały. W wolnej chwili gry komputerowe dostarczają nam rozrywki i zabawy. Bywa jednak i tak, że media elektroniczne zaczynają odgrywać coraz większą rolę w naszym życiu. Czasem do takiego stopnia, że już nie możemy sobie wyobrazić bez nich życia. Jeżeli tak się dzieje, może to oznaczać, że skądinąd pomocne urządzenia stały się naszym utrapieniem. Badania pokazują, że nadmierne korzystnie z mediów elektronicznych może okazać się szkodliwe. Prowadzi do poważnych konsekwencji w różnych obszarach naszego życia.

Uczniowie chętnie testowali siebie, sprawdzali, czy mogą mieć trudności z nałogowym korzystaniem z urządzeń mobilnych i Internetu. Oto główne wnioski:

1) w pierwszej kolejności wykorzystuję media elektroniczne do nauki, poszukiwania informacji, w drugiej do rozrywki,

2) wyznaczam sobie czas korzystania, np. maksymalnie godzinę dziennie na surfowanie, przeglądanie poczty, witryn w portalach społecznościowych,

3) nie jem posiłków przed ekranem komputera i innymi urządzeniami mobilnymi,

4) podczas korzystania z mediów elektronicznych robię sobie kilkuminutowe przerwy, np. co pół godziny,

5) dbam o kondycję ruchową (min. 20 minut dziennie, czyli 3,5 godziny w tygodniu),

6) regularnie spotykam się ze znajomymi, przyjaciółmi,

7) dbam o relacje z bliskimi,

8) rozwijam swoje zainteresowania poza siecią.

Tekst: Monika Wytracz, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Drawsku Pomorskim