Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Ostatnie wycieczki w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę
14-12-2021

Ostatnie wycieczki w ramach przedsięwzięcia Poznaj Polskę

Data wydarzenia: 14-12-2021

Siódmego grudnia br. rozpoczęły się ostatnie wycieczki realizowane w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

 
 
 
Uczniowie z ZS w Czaplinku udali się w kierunku Wieliczki i Krakowa na trzydniową wycieczkę edukacyjną. W pierwszej kolejności zwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka” wpisaną na światową listę dziedzictwa UNESCO oraz Muzeum Żup Krakowskich. W drugim dniu uczniowie odwiedzili krakowskiego Smoka, Wawel, Sukiennice oraz Stare Miasto. Usłyszeli również hejnał Mariacki. Dużo wrażeń dostarczyło im także zwiedzanie Muzeum Narodowego. W ostatni dzień podróży do Krakowa zwiedzili Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym obejrzeli różne ciekawe rośliny. Drugim, zaplanowanym miejscem był obóz koncentracyjny Kraków-Płaszów, gdzie poznali historię holokaustu i historię obozu. Ostatnim punktem programu było Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, gdzie w towarzystwie przewodnika, obejrzeli barokowe wnętrza obiektu sakralnego i ciekawostki z życia benedyktynów.
 
Natomiast 8 grudnia uczniowie ZS w Złocieńcu pojechali zwiedzać przez trzy dni Warszawę. W programie wycieczki znalazły się m.in. unikatowe na skalę europejską Muzeum Neonów, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Narodowe. W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, które ma charakter biograficzny, młodzież obejrzała obszerny zbiór oryginalnych notatek i listów Marii Skłodowskiej-Curie, a także fotografii, dokumentów oraz rzeczy osobistych uczonej i jej rodziny. Uczniowie zwiedzili także Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
 
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w ZS w Drawsku Pomorskim pojechali na dwudniową wycieczkę zwiedzać Malbork i Gdańsk. Młodzież przemierzyła korytarzami rezydencję wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a następnie królów polskich. Uczniowie zwiedzili także gotycką Bazylikę Katedralną w Pelplinie. Wizyta w Gdańsku to przede wszystkim ciągłe obcowanie z kulturą i zarazem historią. Muzeum II Wojny Światowej, jedno z najciekawszych muzeów, przyciąga swoim rozmachem tysiące gości. Jest placówką niezwykłą pod każdym względem. Pamięć o tamtych wydarzeniach została przekazana nowym pokoleniom w sposób bardzo atrakcyjny, sugestywny i realistyczny.
 
W podobną, ale nieco dłuższą podróż, udała się 13 grudnia kolejna grupa uczniów z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. W ramach trzydniowej wycieczki do Malborka i Gdańska do zwiedzenia zaplanowano m.in. Muzeum Poczty Polskiej, Pole Bitwy na Westerplatte, Europejskie Centrum Solidarności, a także zespół pocystersko-katedralny w Gdańsku-Oliwie, Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Zamkowe w Malborku.
 

 

Tekst: Aneta Kuszmar, Wydział Edukacji

Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona