Powiatowy Urząd Pracy w Drawsku Pom. z dofinansowaniem na projekty pilotażowe
15-12-2021

Powiatowy Urząd Pracy w Drawsku Pom. z dofinansowaniem na projekty pilotażowe

Data wydarzenia: 15-12-2021

Na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania, w ramach ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej konkursu, znalazły się dwa projekty złożone przez Powiatowy Urząd Pracy w Drawsku Pomorskim.

W ramach naboru na realizację pilotaży wpłynęły do MRiPS 123 wnioski od wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy z całej Polski. Na podstawie dokonanej oceny Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło listę 73 projektów pilotażowych rekomendowanych do realizacji wśród nich znalazły się projekty drawskiego urzędu pracy.
Projekty pilotażowe mają na celu wypracowanie nowych, dotychczas nie stosowanych metod, narzędzi oraz sposobów pomocy bezrobotnym, poszukującym pracy lub pracodawcom i przedsiębiorcom tworzącym miejsca pracy. Wypracowane w trakcie realizacji projektów działania mogą w przyszłości zostać wprowadzone do obowiązującego systemu prawnego.
Nasze projekty, to:
1.      „Subsydium zatrudnieniowe” – projekt o wartości 352 300,00 zł

Projekt ma na celu wsparcie zatrudnienia pracownika zatrudnianego na umowę o pracę na okres próbny. Taki rodzaj umowa o pracę jest przydatny, gdy pracodawca /przedsiębiorca chce się przekonać, czy wybrany przez niego pracownik sprawdzi się na danym stanowisku. Jest to także dobra okazja dla przyszłego pracownika, który będzie miał szansę zapoznać się z firmą oraz swoimi zadaniami i określić, czy dany zakres obowiązków  i atmosfera                   w firmie będą jemu odpowiadać. Po zakończeniu zatrudnienia na okres próbny pracodawca/przedsiębiorca podejmując decyzję o dalszym zatrudnieniu pracownika może wybrać jedną z dwóch ścieżek wsparcia. W tym momencie rodzaj wsparcia dostosowuje on elastycznie do potrzeb.
Pierwsza możliwa ścieżka wyboru wiąże się z dalszym zatrudnieniem pracownika i uzyskaniem dofinansowania kosztów szkolenia tegoż pracownika (wypłacane jednorazowo) i uzyskać środki w wysokości do 6 000,00 zł.
Druga możliwa ścieżka wyboru to uzyskanie dofinansowania do wynagrodzenia pracownika przez okres kolejnych 3 miesięcy (wypłacane w  trzech miesięcznych transzach).

2.       „Elastyczne zatrudnienie” – projekt o wartości 513 020,00 zł

Projekt przewiduje wsparcie zatrudnienia osób w ramach elastycznego czas pracy (elastyczne zatrudnienie), dopasowany do potrzeb zarówno osoby skierowanej do pracy jak i do pracodawcy/przedsiębiorcy. Osoby bezrobotne i poszukujące podjęłyby zatrudnienie w formie umowy zlecenia.  Umowa zlecenie w swojej formie pozwalałaby na swobodę w zakresie ustalenia miejsca, czasu i sposobu wykonania zadania.
Proponowany instrument ma polegać na wsparciu pracodawcy w formie refundacji wynagrodzenia w odniesieniu do ilości przepracowanych godzin przez pracownika. Jednocześnie osoba bezrobotna lub poszukująca pracy pracując w elastycznej formie ma stały kontakt z rynkiem pracy .
Planowanym rezultatem byłoby stopniowe wejście na rynek pracy, a elastyczny czas pracy dałby możliwość pogodzenia pracy z dalszym kształceniem się, zdobyciem doświadczenia zawodowego oraz pogodzenia pracy z obowiązkami rodzinnymi, co zmniejsza oddalenie od rynku pracy.

Dodatkowo PUP będzie realizował jeszcze trzeci projekt pilotażowy w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Szczecinie .

3.  „Voucher zatrudnieniowy”
W ramach partnerskiego projektu „Voucher zatrudnieniowy” pracodawcy z terenu naszego powiatu, będą mogli ubiegać się o środki w wysokości do 30 000 zł. Pracodawcy, w ramach uczestnictwa w projekcie, otrzymają do dyspozycji innowacyjne narzędzie w postaci Vouchera, który będzie mógł zostać przeznaczony przez pracodawcę na odpowiednie przygotowanie pracownika i/lub jego stanowiska pracy zgodnie z określonym szerokim i elastycznym katalogiem kosztów. Jest to szansa dla osób bezrobotnych mieszkających na terenach zagrożonych trwałą marginalizacją lub w miastach średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze na stałe zatrudnienie.