Z cyklu Porady z Poradni - Złote myśli Janusza Korczaka

Data wydarzenia: 20-01-2022

Janusz Korczak swoje myśli i spostrzeżenia spisał ponad 100 lat temu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadal były źródłem wiedzy i inspiracji dla rodziców i pedagogów.

Oto kilka z nich:

• „Poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres ich praw i obowiązków.”

• „Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje - przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.”

• „Serce jest głodne i smutne i pełne tęsknoty, jeśli nie ma w nim miłości.”

• „Jeśli umiecie diagnozować radość dziecka i jej natężenie, musicie dostrzec, że najwyższa jest radość z pokonanej trudności, osiągniętego celu, odkrytej tajemnicy. ”

• „Jeśli dziecko nie umie – naucz. Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”

• „Dziecko nie może myśleć jak dorosły, ale może dziecięco zastanawiać się nad poważnymi zagadnieniami dorosłych; brak wiedzy i doświadczenia zmusza je, by inaczej myślało.”

• „Wszystko, co osiągnięte tresurą, naciskiem, przemocą, jest nietrwałe, niepewne, zawodne.”

• „Łzy uporu i kaprysu – to łzy niemocy i buntu, rozpaczliwy wysiłek protestu, wołanie o pomoc, skarga na niedbałą opiekę, świadectwo, że nierozumnie krępują i zmuszają, objaw złego samopoczucia, a zawsze cierpienie.”

• „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci - są ludzie. ”

• „W małym mieszkaniu może panować zgoda, życzliwość, wesołość, w dużym może być surowość, niechęć i nuda. Samotne może być dziecko i tu, i tam. ”

Tekst: Anna Kwiecińska, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Drawsku Pom.

Autor: Powiat Drawski