Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Polski Ład - informacja z Urzędu Skarbowego

Polski Ład - informacja z Urzędu Skarbowego

Data wydarzenia: 27-01-2022

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi Polskiego Ładu.

Materiał dodatkowy

·         Brak dostosowanego programu/wsparcie techniczne

W zakresie wsparcia technicznego/ dostosowania programu księgowego do zmian przepisów – proszę kontaktować się z dostawcą oprogramowania w celu aktualizacji.

·         Sposób wyliczenia składek zdrowotnych, obowiązek poboru składek zdrowotnych

W zakresie związanym z obliczeniem, pobraniem oraz wpłatą odpowiedniej wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne pomocna będzie infolinia ZUS pod numerem telefonu 22-560-16-00. Konsultanci są dostępni pon. - pt. w godz. 7.00 - 18.00.

Możecie także Państwo kontaktować się z infolinią Polskiego Ładu pod numerem telefonu 22-765-64-64. Konsultanci są do Państwa dyspozycji poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Macie Państwo również możliwość skorzystania ze wsparcia przy pomocy wirtualnego asystenta (chatbox) na stronie https://www.gov.pl/web/polski-lad.

·         Wątpliwości merytoryczne – podatkowe – związane z Rozporządzeniem w sprawie przedłużania terminów poboru i przekazywania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych – Dz. U z 2022 r. poz. 28

W zakresie wątpliwości podatkowych związanych z stosowaniem przepisów nowego mechanizmu poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych możecie Państwo uzyskać informacje:

Korzystając z dostępnych informacji na stronach internetowych :

 

·         Na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład – nowe zasady rozliczania zaliczek oraz na stronie www.gov.pl w zakładce Ministerstwo Finansów- Aktualności – Wiadomości - znajdziecie Państwo informacje oraz Webinarium wraz z prezentacją przygotowaną przez Ministerstwo Finansów z praktycznym przewodnikiem dotyczącym zmian.

https://www.podatki.gov.pl/wyjasnienia/nowe-zasady-rozliczania-zaliczek/

https://www.gov.pl/web/finanse/webinarium-polski-lad---nowy-mechanizm-poboru-zaliczek-na-podatek-dochodowy

 

·         Na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład – Komunikat Instrukcja dla płatnika znajdziecie Państwo wytyczne w jaki sposób krok po kroku płatnik jest zobowiązany wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy wg nowego mechanizmu.

https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/komunikat-instrukcja-dla-platnika-polski-lad/

 

Telefonicznie – kontaktując się z infolinią Polskiego Ładu pod numerem telefonu 22-765-64-64. Konsultanci są do Państwa dyspozycji poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Macie Państwo również możliwość skorzystania ze wsparcia przy pomocy wirtualnego asystenta (chatbox) na stronie https://www.gov.pl/web/polski-lad

 

Telefoniczne kontaktując się z Krajową Informacją Skarbową. Konsultanci infolinii Krajowej Informacji Skarbowej są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 pod numerami: tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych), tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych).

Po połączeniu się z infolinią i wybraniu w systemie zapowiedzi numeru 8 zostaniesz przekierowany do konsultantów udzielających informacji podatkowych dotyczących Polskiego Ładu i poproszony o określenie tematu rozmowy:

·         Jesteś pracownikiem medycznym – wybierz 0

·         Podatek od towarów i usług, identyfikacja podatkowa – wybierz 1

·         Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – wybierz 2

·         Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) – wybierz 3

Inne wątpliwości merytoryczne  niż dot. wskazanego rozporządzenia – dotyczące przepisów Polskiego Ładu- zmian w 2022 r. :

W zakresie wątpliwości podatkowych związanych z przepisami Polskiego Ładu i zmian w 2022 roku możecie Państwo uzyskać informacje:

·         Korzystając z dostępnych informacji na stronach internetowych :

Na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład znajdziecie Państwo informacje dotyczące:

- PIT 0 da seniorów

- Preferencji dla klasy średniej

- PIT-2

- Informacji dla Płatnika

- zerowego PIT dla rodzin 4+

- wysokości wynagrodzeń (kalkulator wynagrodzeń)

https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/

 

·         Na stronie www.podatki.gov.pl w zakładce Polski Ład – pytania i odpowiedzi - znajdziecie Państwo również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rozliczeń w 2022 r. https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/pytania-i-odpowiedzi-polski-lad/

 

·         Na stronie Więcej w portfelach https://wiecejwportfelach.gov.pl/ pytania i odpowiedzi

 

·         Korzystając z Systemu Informacji Celno-Skarbowej EUREKA dostępnego na stronie internetowej: https://eureka.mf.gov.pl/

 

 

·         Telefonicznie – kontaktując się z infolinią Polskiego Ładu pod numerem telefonu 22-765-64-64. Konsultanci są do Państwa dyspozycji poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00. Macie Państwo również możliwość skorzystania ze wsparcia przy pomocy wirtualnego asystenta (chatbox) na stronie https://www.gov.pl/web/polski-lad

 

 

PODRĘCZNIK REFORMA POLSKI ŁAD

Autor: Jarosław Wójcicki, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Koronawirus ważne informacje
Ikona wirus
Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport
Publiczny
Ikona