Podziękowanie dla bohaterskich Strażaków z OSP Czaplinek

Data wydarzenia: 16-07-2022

W dniu 15 lipca 2022 roku na posiedzeniu prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Drawsku Pomorskim, Starosta Drawski – Stanisław Cybula złożył podziękowania Strażakom z OSP Czaplinek:

• Dh Tomaszowi Biernatowi,
  • Dh Sławomirowi Minkiewiczowi,
  • Dh Kamilowi Sepiotkowi,
  • Dh Pawłowi Stróżykowi,
  • Dh Tomaszowi Dziewiątkowskiemu,
  • mł. bryg. Andrzejowi Podolakowi.

W dniu 01 lipca 2022 roku, podczas anomalii pogodowych, dzięki szybkiej reakcji, determinacji i konsekwencji w działaniu strażakom udało się podjąć z wody (Jezioro Drawsko) i ewakuować w bezpieczne miejsce dwie osoby dorosłe i sześcioro wyczerpanych i wychłodzonych dzieci.

Druhowie OSP w Czaplinku nie zważając na niebezpieczeństwo przystąpili do ratowania zagrożonych ludzi. W trakcie prowadzenia działań występowały bardzo silne podmuchy wiatru, intensywne opady deszczu, liczne wyładowania atmosferyczne oraz fala o wysokości ok. 1,5 m, która zrzucała ratowników i przewracała sprzęt ratowniczy, którym dysponowali podczas działań. Warunki te stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia osób ratowanych oraz ratowników. Przy wykorzystaniu łodzi ratowniczej oraz skutera wodnego będącego na wyposażeniu OSP w Czaplinku przystąpili do działań.

Po zakończeniu ewakuacji zagrożonych osób miejsce zdarzenia dotarł zespół ratowników WOPR, którzy we współpracy ze strażakami OSP Czaplinek podjęli próbę holowania zatopionej łodzi do pomostu. Po zakończonych działaniach ratowniczych w wodzie przystąpiono do usuwania powalonych i stwarzających zagrożenie drzew na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Kusy Dwór”.

Tekst:

Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP