Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

Data wydarzenia: 21-09-2022

W 719. rocznicę urodzin Kalisza Pomorskiego, czyli nadania mu praw miejskich 14 września 2022 roku, w auli Czerwonej Szkoły – kaliskiego liceum i technikum odbyło się pierwsze seminarium naukowe: „Kalisz Pomorski i okolice – tajemnice i zagadki”.

Zorganizowała je i prowadziła z uczniami polonistka Joanna Mączkowska przy współpracy Dyrektora Zespołu Szkół - Macieja Rydzewskiego i regionalisty - Bogumiła Kurylczyka.

Całość imprez w tym szczególnym dniu, gdyż po południu w kaliskim Pałacu zaprezentowano jeszcze pierwszy Przewodnik po Kaliszu Pomorskim, objął patronatem Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Janusz Garbacz.

Po powitaniu gości, wśród których byli m.in.: Starosta Drawski - Stanisław Cybula, Przewodnicząca Rady Powiatu - Urszula Ptak, Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego - Stanisław Samek, jako pierwszy wystąpił Hans Joachim Zühlke, wnuk Anny Zühlke, ostatniej właścicielki kaliskich dóbr rycerskich oraz Pałacu, który przybył z Niemiec wraz z małżonką. Kolejne prelekcje wygłosili: Maciej Rydzewski, Bogumił Kurylczyk, prof. dr hab. Uniwersytetu Szczecińskiego - Eryk Krasucki, Krzysztof Ignaszewski, Andrzej Szutowicz, Krzysztof Wiśniewski, Tomasz Choroba, dr Zbigniew Mieczkowski oraz Rafał Semołonik z pionu edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Koszalinie.

Po wysłuchaniu prelekcji goście i uczestnicy seminarium przy poczęstunku mieli okazję podyskutować o szerokim spectrum tematów zaprezentowanych w trakcie seminarium.

W seminarium uczestniczyła młodzież z kaliskiego liceum oraz ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu drawskiego wraz z opiekunami.

Następnie w godzinach popołudniowych odbyła się promocja, czyli spotkanie z autorami przewodnika „Kalisz Pomorski – przewodnik po tajemnicach miasta”: Bogumiłem Kurylczykiem i Joanną Mączkowską. Także to popołudniowe spotkanie w kaliskim Pałacu objął patronatem Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Janusz Garbacz.

Autorzy publikacji zaprezentowali licznie zabranej publiczności swój przewodnik, odpowiadali na pytania i brali udział w dyskusji o historii Kalisza Pomorskiego. Na zakończenie spotkania, przed wypisaniem dedykacji, podziękowali wszystkim za wsparcie, pomoc oraz życzliwość, a przede wszystkim za obecność w tak ważnym dla miasta dniu.

Autor: Maciej Rydzewski, dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim