Święto Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim

Data wydarzenia: 30-09-2022

23 września 2022 r. miało miejsce święto Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Wrzesień w kaliskim liceum i technikum to nie tylko początek roku szkolnego, ale przede wszystkim uroczystości związane z jej imieniem - Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku.

To również ważny dzień dla pierwszoklasistów, którzy po ślubowaniu oficjalnie przyjmowani są do szkolnej społeczności. Tegoroczne święto związane było także z przekazaniem szkole nowego sztandaru.
Święto szkoły zaszczycili swoją obecnością liczni goście, przedstawiciele organu prowadzącego, władz oświatowych, samorządów lokalnych, wojska, służb mundurowych, uczelni wyższych i wielu innych współpracujących ze szkołą instytucji, przyjaciele szkoły, m.in. Starosta Drawski Stanisław Cybula, Burmistrzowie Kalisza Pomorskiego, Drawna i Mirosławca, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, Kierownik Oddziału Zamiejscowego Delegatury Kuratorium Oświaty w Koszalinie z siedzibą w Wałczu, profesorowie z Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz z Akademii Nauk Stosowanych w Wałczu.
Nie zabrakło licznie zgromadzonych rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły. A przede wszystkim głównych bohaterów uroczystości - uczniów pięciu klas pierwszych wraz  z wychowawcami oraz koleżankami i kolegami ze starszych klas.
Święto szkoły rozpoczęło wspomnienie o tragicznych wydarzeniach, atakach terrorystycznych na USA sprzed ponad 20 lat. Osoby, które zginęły w zamachach zostały uczczone minutą ciszy.

Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski podziękował gościom za przyjęcie zaproszenia i doskonałą współpracę. Podziękował też uczniom klas pierwszych i rodzicom za zaufanie do szkoły, zapewniając, że znajdą w kaliskim liceum i technikum doskonałe warunki do nauki, rozwoju pasji i zainteresowań oraz wejścia w dorosłe życie.

Starosta Drawski Stanisław Cybula, Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz i radni powiatowi gratulowali młodzieży wyboru szkoły. Życzyli szkole sukcesów w kształceniu
i wychowaniu, a uczniom wykorzystania szans jakie daje im edukacja w kaliskim liceum
i technikum. Społeczność szkoły wraz z Dyrektorem oraz gośćmi pożegnali sztandar Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim, który szkoła otrzymała 20 lat temu. Po pożegnaniu nastąpiła uroczystość przekazania Dyrektorowi Szkoły nowego sztandaru przez Starostę Drawskiego Stanisława Cybulę.

Uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych odbyło się już na nowy sztandar szkoły.
Po przekazaniu sztandaru nastąpiła część związana z wręczeniem:
- listów gratulacyjnych dla uczniów z najlepszymi wynikami rekrutacyjnymi,
- listu gratulacyjnego i upominku od uczelni patronackich dla najlepszego ucznia klasy pierwszej technikum,
- certyfikatów z języka angielskiego na wszystkich poziomach,
- dyplomów potwierdzających zdanie egzaminu oraz uzyskanie kwalifikacji  uczniom klasy 4 technikum informatycznego. Dyrektor podkreślił stuprocentową zdawalność egzaminów i podziękował nauczycielom za bardzo dobre przygotowanie uczniów.
Uroczystość uświetnił debiutancki występ wokalistów grupy teatralnej Klepsydra.

Autor: Maciej Rydzewski