50 lat Technikum

Data wydarzenia: 20-10-2022

Obchody 50-lecia Technikum w Drawsku Pomorskim przeszły już do historii i na długo zostaną w pamięci. 14 października 2022r. był dniem wieńczącym działania związane z obchodami.

W budynku Zespołu Szkół w Drawsku Pomorskim przy ul. Połczyńskiej, słynnym „Gogółczynie” zgromadziło się ponad 200 osób.

Święto szkoły zaszczycili swoją obecnością liczni goście, przedstawiciele organu prowadzącego, władz oświatowych, samorządów lokalnych, wojska, służb mundurowych, i wielu innych współpracujących ze szkołą instytucji, przyjaciele szkoły: Jolanta Będlin – Kierownik Kuratorium Oświaty Oddziału Zamiejscowego Delegatury w Koszalinie z siedzibą w Wałczu, Waldemar Włodarczyk - Wicestarosta Drawski, Karol Korczyński – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Drawskiego, Marek Tobiszewski - członek Zarządu Powiatu Drawskiego, Izabela Krężołek - Naczelnik Wydziału Edukacji, Paweł Dymecki - komendant powiatowy Powiatowej Straży Pożarnej, ale przede wszystkim emerytowani i byli pracownicy szkoły oraz jej absolwenci.

Gości z wielką radością powitała Iwona Kucharska, dyrektor Zespołu Szkół w Drawsku Pomorskim, w skład którego od 2012 r. wchodzi Technikum. W krótkim wystąpieniu zwróciła uwagę na tradycję szkoły i podkreśliła rangę jubileuszu.

Zgromadzeni wysłuchali ciepłych słów od zaproszonych gości.  Było wiele dobrych życzeń i jak na urodziny przystało, prezenty.

Jubileuszową akademię poprowadzili wieloletnia nauczycielka i wicedyrektor szkoły, Grażyna Jonak oraz uczeń technikum Michał Szłapak.

Podczas uroczystości głos zabrali byli dyrektorzy szkoły oraz nauczyciele: Renata Kulik,  Lidia Borzymowska, Romuald Kurzątkowski, Zofia Nowicka, Jan Witwicki,  którzy przypomnieli swoimi wspomnieniami zgromadzonym w sali  gościom te najstarsze i te nowsze dzieje szkoły. Zebrani mieli również okazję obejrzeć prezentację zdjęć z historii placówki.

Wszystkim gościom dedykowany był koncert przygotowany przez uczniów – Alan Stańczykowski, Vladyslav Shkurat, Oliwia Tomczyk, Magda Karow, Anastazja Serdiuk - pod opieką Magdaleny Skubiszyńskiej.

W związku z tym, że obchody jubileuszu to również data Dnia Edukacji Narodowej, dyrektor Iwona Kucharska wręczyła nagrody wyróżniającym się w pracy nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym. Z tej okazji również dyrektor wręczyła również podziękowania osobom i firmom, które wspierają szkołę materialnie, ale także tym, na których szkołą może zawsze liczyć, i którzy nie szczędząc sił, wspierają pracę dydaktyczno-wychowawczą.

Po części oficjalnej rozpoczął się wielki meeting; na korytarzach goście oglądali wystawy fotograficzne i kroniki, przeglądali specjalnie na tą okazję wydaną publikację pt: „50 lat Technikum w Drawsku Pomorskim w latach 1972-2022” opracowaną przez Marcina Kuchto, prezentacje ukazujące przeszłość i teraźniejszość szkoły. Goście mogli również zwiedzić budynek internatu, który na stałe wpisał się we wspomnienia absolwentów.  W bufecie, na korytarzach zagościły emocje, jakich nie spotykamy tutaj na co dzień – niekończące się powitania i radość ze spotkań. Niezapomniane, wyjątkowe chwile!

Przygotowaniom do jubileuszu towarzyszyła radość, pozytywne emocje i troska o to, by było to wyjątkowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że ożyły wspomnienia, które otworzą drogę do starych – nowych przyjaźni. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym szczególnym dniu zawitali w murach dostojnej jubilatki.

Autor: Anna Ignacak, ZS w Drawsku Pomorskim