Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Mammografia może uratować życie!

Mammografia może uratować życie!

Data wydarzenia: 24-10-2022

Trwa październik – miesiąc walki z rakiem piersi. To doskonała okazja do wykonania bezpłatnego badania mammograficznego. We wtorek, 25 października mammobus odwiedzi Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim należący do Grupy American Heart of Poland.

To rak piersi stanowi jeden z nowotworów obarczonych najwyższym poziomem śmiertelności wśród polskich kobiet.

- Szanowne Panie, wczesne wykrycie raka daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie choroby nowotworowej. Mammografia jest najbardziej czułym badaniem piersi, które pozwala wykryć raka. Nowoczesne aparatury cyfrowe mogą pokazać nawet milimetrowe zmiany, co pozwala na wczesne wykrycie nowotworu – mówi dr Piotr Bielecki – specjalista chirurg, onkolog ze Szpitala im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim.

Mammografia to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego z użyciem minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego.

- W trakcie badania wykonuje się po dwa zdjęcia każdej piersi. Badanie, które trwa kilka do kilkunastu minut, a może uratować życie – dodał doktor Piotr Bielecki, Grupa American Heart of Poland.

Powinna być wykonywana regularnie, co 2 lata lub zgodnie z zaleceniami lekarza. 

- Za pomocą badania oceniamy poszczególne elementy, które budują pierś, czyli tkankę tłuszczową, gruczołową, łącznotkankowe podścielisko, główne gruczoły mleczne, żyły, skórę oraz brodawkę sutkową. Warto wspomnieć, iż to w mammografii można uwidocznić patologiczne zmiany w piersi jeszcze nie wyczuwalne badaniem palpacyjnym wielkości nawet 2 - 3 milimetrów. Badanie mammografem wykrywa też większe guzki oraz charakterystyczne dla raka mikrozwapnienia – wyjaśnił doktor.

 

Bezpłatne badanie mammograficzne w ramach działań prowadzonych przez Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty, Grupa American Heart of Poland adresowa są kobietom w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), Na badanie w ramach programu niepotrzebne jest skierowanie. Zapisy oraz szczegółowe informacje pod nr. tel. 58 767 34 44 lub 58 767 34 55.

Przypominamy, iż w związku z tym, że październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty w Drawsku Pomorskim należący do Grupy American Heart of Poland, prowadzi szereg działań związanych z profilaktyką, diagnostyką.

 

 

Autor: Powiat Drawski
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona