Aktualności Drukuj Drukuj Zapisz Zapisz

Wędrowali śladami kaliskich pocztówek

Wędrowali śladami kaliskich pocztówek

Data wydarzenia: 03-11-2022

W słoneczny, ale też deszczowy piątek 28 października 2022 r. młodzież z Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim oraz uczniowie Szkół Podstawowych z Kalisza Pomorskiego i Pomierzyna wzięli udział w piątej edycji historycznej gry miejskiej.

Tym razem uczestnicy wędrowali „Śladami kaliskich pocztówek”.

Grę dla młodszych koleżanek i kolegów przygotowali uczniowie ZS w Kaliszu Pomorskim pod kierunkiem dyrektora Macieja Rydzewskiego, przy współpracy z pasjonatami historii – Wiesławem Piotrowskim i Bogumiłem Kurylczykiem, w ramach projektu edukacyjnego „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności”, dofinansowanego przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego, realizowanego przez działające przy szkole Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

Do zmagań z historią przystąpiło siedemnaście trzyosobowych drużyn z klas siódmych i ósmych – piętnaście ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim oraz dwie ze Szkoły Podstawowej z Pomierzyna, pod opieką nauczycieli historii Małgorzaty Potocznej – Galery, Alicji Wojtali i Konrada Chwastka. Ksiądz Przemysław Gracek udostępnił graczom kaliski kościół. Łącznie historię Kalisza Pomorskiego w niekonwencjonalny sposób poznawało 50 uczniów szkół podstawowych oraz 20 organizatorów gry z kaliskiego zespołu szkół.

Gra miejska polegała na przejściu wyznaczonej trasy, na której czekali na uczestników organizatorzy z zadaniami do wykonania. Pozwoliła młodzieży na kontakt z historią w atrakcyjny sposób. Uczniowie rywalizując poznawali ciekawe miejsca związane z historią Kalisza Pomorskiego, przedmioty, opowieści i ludzi. Na wykonanie wszystkich zadań mieli dwie godziny. Po drodze otrzymali instrukcje i pytania od postaci, których szukali w mieście, kierując się wskazówkami zawartymi w opisie trasy, którego podstawą były stare kaliskie pocztówki oraz przedwojenny plan miasta. Na trasie gry spotkali m.in. szlifierza charakterów, sędziego, księdza, szewca i damy z kaliskiego pałacu. Za prawidłowe wykonanie zadań gracze otrzymywali kopie kaliskich notgeldów – pieniędzy tymczasowych z okresu kryzysu gospodarczego po I wojnie światowej.

W wykonywaniu zadań pomogły im informacje zawarte w przewodniku znajdującym się na portalu historycznym „My – Kalisz Pomorski – okolice – świat”, prowadzonym przez nauczycielkę kaliskiego liceum Joannę Mączkowską i uczniów we współpracy z Bogumiłem Kurylczykiem oraz opracowanie „Kalisz Pomorski. Przewodnik po tajemnicach miasta”, również autorstwa Joanny Mączkowskiej i Bogumiła Kurylczyka, a także wiadomości zdobyte od napotkanych na trasie gry osób – mieszkańców miasta i w Internecie.

Po zaciętej rywalizacji i dobrej zabawie trwającej ponad dwie godziny na dziedzińcu ZS w Kaliszu Pomorskim zostały ogłoszone wyniki gry. Nagrody i upominki wręczali burmistrz Kalisza Pomorskiego, Janusz Garbacz i dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim Maciej Rydzewski. Wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, która zdobyła aż 26 na 28 możliwych do uzyskania notgeldów, w składzie: Jeremi Adamski, Franciszek Misiura i Szymon Piróg. Gratulujemy i dziękujemy za udział w przygodzie z historią Kalisz Pomorskiego wszystkim uczestnikom gry!

Nieocenionej pomocy w przygotowaniu gry udzielili młodzieży – kolekcjoner pamiątek historycznych i popularyzator historii regionalnej, Wiesław Piotrowski oraz znawca i niestrudzony badacz historii Kalisza Pomorskiego, Bogumił Kurylczyk.

Szczególne podziękowania za ufundowanie oraz przekazanie nagród i upominków dla wszystkich uczestników gry oraz opiekunów: burmistrzowi Kalisza Pomorskiego, Starostwu Drawskiemu, Bankowi Spółdzielczemu w Kaliszu Pomorskim oraz Nadleśnictwu w Kaliszu Pomorskim.  

Autor: Maciej Rydzewski, dyrektor ZS w Kaliszu Pomorskim
Powrót
Związek Powiatów Polskich
Edukacja
ikona
Newsletter

Ikona Newsletter

Zdrowie i opieka społeczna
Ikona
Wnioski
i druki
Ikona dokumenty
Projekty i inwestycje
Ikona drzewko w dłoni
Wsparcie
dla firm w ramach tarczy
Ikona
Transport Publiczny/Transport na życznie
Ikona