Obchody Święta Niepodległości w ZS w Czaplinku, czyli uczta dla duszy w biało - czerwonym tle

Data wydarzenia: 14-11-2022

Narodowe Święto Niepodległości to doskonała okazja do refleksji nad pojęciem Ojczyzny.

W kontekście 104. rocznicy odzyskania niepodległości, historia nas - Polaków i naszego kraju, nasuwa szczególne refleksje. Dziś cieszymy się wolnością, korzystamy z tego, co ze sobą niesie i....powinniśmy doceniać, patrząc na to, co dzieje się za wschodnią granicą.

Uczniowie ZS w Czaplinku uczcili 104.rocznicę odzyskania niepodległości montażem słowno - muzycznym, w którym wykorzystano fakty historyczne i komentarz do nich, w postaci tekstów lirycznych, napisanych przez nieżyjącego już Jacka Kaczmarskiego. Ponadto wykonali piosenki z okresu międzywojennego, do których słowa napisał między innymi Marian Hemar, a muzykę skomponował Jerzy Petersburski, a wszystko to w nowych aranżacjach. Swoista uczta dla duszy. Uroczystość została zorganizowana w Dzięki Czaplineckim Ośrodku Kultury. Uroczystość swoją obecnością uświetnili między innymi: Członek Zarządu Powiatu Drawskiego Zbigniew Dudor, Radna Powiatu Drawskiego Genowefa Polak, Burmistrz Czaplinka Marcin Naruszewicz, Sekretarz Gminy Czaplinek Marcelina Mastalisz, Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Leśniowski, Dyrektor Czaplineckiego Ośrodka Kultury Aleksandra Łuczyńska, Przewodnicząca Rady Rodziców ZS w Czaplinku Renata Kozak.

Na scenie CZOK –u wystąpili uczniowie Alicja Resiak, Nikola Michalczyszyn, Kaspian Przybysz, Katarzyna Kochan. W roli prowadzących i narratorów wystąpili Julia Pawłowska i Michał Patalan. Dla wymienionych uczniów występ ten był debiutem. Poza tym nie zabrakło Nadii Miazgi, która swoim subtelnym i magicznym głosem, przypomniała utwory międzywojnia – „Dwa serduszka” i „Odrobinę szczęścia w miłości”. Wojciech Zięba i Maciej Jasiński wykonali utwór „Mury”, ten w kontekście naszej historii, nabiera szczególnego znaczenia. Szczególnym momentem w opisywanym spektaklu, był występ gości z Przedszkola Publicznego w Czaplinku – Poli Strońskiej i Jędrka Trześniowskiego, którzy w krakowskich strojach, wyrecytowali wszystkim znany wierszyk “Kto Ty jesteś?” Przy tej okazji serdeczne podziękowania na ręce Dyrekcji Przedszkola. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Wioletta Piotrowska, piękną dekorację przygotowała Małgorzata Lezler, a nad oprawą multimedialną czuwał Artur Manikowski. W montażu wykorzystano animacje, przygotowane na 100.rocznicę odzyskania niepodległości, która przypadała w 2018 roku. Filmiki te w bardzo skondensowany i przystępny sposób przypomniały ważne wydarzenia historyczne.

Cyprian Kamil Norwid pisał: "O Polsko, granic twych nie widzę, linii, nic nie masz oprócz głosu - tak uboga!" - warto o nich pamiętać, obchodząc kolejne rocznice. Miejmy nadzieję, że już nigdy więcej, nikt tak o Polsce nie będzie musiał pisać.

Autor: Wioletta Piotrowska, ZS w Czaplinku